Sejmowa Komisja Rolnictwa obradowała w lubaczowskim
fot. pixabay

Zarządzanie populacją dzików, w tym odstrzał sanitarny, grodzenie terenów gdzie wystąpiły zakażenia afrykańskim pomorem świń i strategiczna ochrona terenów wolnych jeszcze od choroby, to działania, które wprowadza spec ustawa mająca na celu zapobieganie ASF.

Akt prawny wszedł już w życie, a sporo miejsca poświęcono mu podczas wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa które odbywało się na ziemi lubaczowskiej.

Minister Krzysztof Ardanowski mówił, że ustawa daje możliwość odstrzału sanitarnego także myśliwym wywodzącym się ze służb mundurowych, żołnierzom, policjantom czy funkcjonariuszom granicznym.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Mirosław Weltz powiedział, że obecnie nie ma przypadku ASF wśród trzody chlewnej, ale wzrasta zakażenie dzików i dlatego działania profilaktyczne muszą być natychmiast podjęte.

Tematyka ASF zdominowała drugi dzień obrad Sejmowej Komisji Rolnictwa. Poruszano także problemy rolniczego handlu detalicznego i wsparcia dla terenów górskich.

Sejmowa Komisja Rolnictwa gościła na ziemi lubaczowskiej z inicjatywy posłanki PiS z tego regionu Teresy Pamuły.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 03 Kwi, 2020
  W gminie Cieszanów też szyją maseczki
  W gminie Cieszanów też szyją maseczki
  Kolejna w woj podkarpackim akcja szycia maseczek. Zaangażowało się w nią 36 pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy...
 • 03 Kwi, 2020
  Przemyscy stypendyści MEN o nauce online
  Przemyscy stypendyści MEN o nauce online
  Po 6 tysięcy złotych zgarnęli w formie stypendium od ministra edukacji uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu:...
 • 03 Kwi, 2020
  Premiera online "Musicalu w Meloniku" z 2011 roku
  Premiera online "Musicalu w Meloniku" z 2011 roku
  Rzeszowski Dom Kultury kontynuując akcję „#ZostańWDomu z kulturą” przygotował specjalną archiwalną premierę online, w postaci nigdy wcześniej niepublikowanego musicalu „Różowy...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj