Upamiętnili rocznicę powstania Armii Krajowej
Fot. Marcin Kalita

W Rzeszowie odbyły się uroczystości 78. rocznicy powstania Armii Krajowej. AK została ustanowiona 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego z przemianowania Związku Walki Zbrojnej.
Rzeszowskie obchody rozpoczęła msza święta w kościele świętego Krzyża, dalsza ich cześć odbyła się pod Pomnikiem Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów.

Jak powiedział podczas niej pułkownik Dariusz Słota, dowódca kultywującej akowską tradycję 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie była to tylko zmiana nazwy. Chodziło o podniesienie rangi podziemnego związku zbrojnego i pokazanie że Polska wciąż walczy - poprzez prowadzenie działań dywersyjnych i przygotowań do skoordynowanej akcji powstania powszechnego. "Przekaz był jasny - Armia Krajowa nieugięcie walczy z okupantem, a jej walka stanowi istotny wkład w działania zbrojne przeciw Trzeciej Rzeszy" - dodał dowódca podkarpackich terytorialsów.

Z kolei wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka powiedziała, że dzięki doskonałej organizacji żołnierze AK byli w stanie przenikać we wszystkie rejony okupowanego kraju. "Ukoronowaniem walki Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie, które choć zakończyło się klęską, pokazało, że polskiego ducha nie da się złamać" - mówiła wicewojewoda.

Uroczystości w Rzeszowie zakończyły Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie pod Pomnikiem AK wieńców i wiązanek kwiatów.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj