Komisja Finansów Publicznych o restrukturyzacji PBS w Sanoku
fot. archiwum

O przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku rozmawiali na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie.

Wiceprzewodnicząca Krystyna Skowrońska z KO pytała m.in. o to w jakiej kwocie umorzono obligacje banku. Posłanka pytała również o kwestie powołania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny audytora, który sprawdzał PBS.

Przewodniczący Komisji Henryk Kowalczyk z PiS powiedział, że pomoc samorządom poprzez kredyt BGK jest „pomocą doraźną” i nie może być ostateczna. „Później, przy spłatach tej pożyczki można rozważać warianty jakiejś pomocy bezzwrotnej” - dodał.

Kowalczyk apelował, by sytuacja sanockiego banku została wyjaśniona i nie rzucała cienia na pozostałe banki spółdzielcze, które - jak podkreślał - są bezpieczne.

15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny zdecydował o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku, a także o umorzeniu obligacji wyemitowanych przez bank.

Decyzja wynikała ze złej sytuacji kapitałowej banku. W wyniku tej operacji samorządy, które miały rachunki w tym banku straciły niemal 43 proc. zdeponowanych pieniędzy. W sumie ponad 30 samorządów z Podkarpacia straciło ok. 80 mln zł.

PAP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj