W leżajskich szkołach dbają o linię uczniów
Fot. Małgorzata Mazur

W leżajskich szkołach podstawowych prowadzone są badania uczniów, które pozwolą stwierdzić czy dziecku grozi nadwaga bądź otyłość oraz odpowiednio zmodyfikować szkolne jadłospisy. Wykonywana jest m.in. analiza składu masy ciała i mierzone ciśnienie tętnicze. Badania prowadzą pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego na zlecenie magistratu.

Wyniki badań otrzymają rodzice i szkoły. Będą one podstawą do wprowadzania ewentualnych zmian w żywieniu dzieci w szkolnych stołówkach, ale też w domach. Na badania zgodziło się około 60 procent rodziców uczniów leżajskich podstawówek.

W Leżajsku od kilku lat prowadzone są działania, dzięki którym jedzenie w szkolnych stołówkach jest zdrowsze i smaczniejsze. Zakupiono nowoczesne urządzenia do kuchni, jadłospisy są urozmaicone, a potrawy wyglądają kolorowo i apetycznie. Przynajmniej raz w tygodniu dzieci otrzymują sok ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw. Wszystko to za stawkę żywieniową wynoszącą 3,50 zł od ucznia dziennie.

Eksperci podkreślają, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która coraz częściej dotyka dzieci. Warto jej przeciwdziałać,  bo leczenie otyłości jest trudne i długotrwałe.

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj