Szkoła otrzymała imię rotmistrza Witolda Pileckiego
Fot. Jerzy Pasierb

Szkoła Podstawowa w Zwierniku w gminie Pilzno otrzymała dziś imię rotmistrza Witolda Pileckiego - legendarnego żołnierza AK, autora "Raportów Pileckiego" o Holokauście w obozie w Auschwitz, do którego dobrowolnie dał się wywieźć, zabitego w więzieniu mokotowskim w 1948 roku.

Oprócz nadania szkole w Zwierniku imienia Witolda Pileckiego, otrzymała ona sztandar, na którym umieszczono jego podobiznę, a w holu budynku szkolnego odsłonięto poświęconą mu pamiątkową tablicę. Patron szkoły został wybrany z kilku proponowanych kandydatur przez lokalną społeczność w specjalnym referendum.

Witold Pilecki został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1947 roku. Torturowany w czasie brutalnego śledztwa i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji został skazany na karę śmierci w procesie pokazowym. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku "strzałem katyńskim" w tył głowy. W roku 1990 wyrok na rotmistrza Witolda Pileckiego został anulowany, w roku 2013 został on pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj