Zabezpieczą przemyski akwedukt
fot. M.Cynkar

Po interwencjach ze strony miłośników historii oraz dziennikarzy władze miasta Przemyśla podjęły decyzję o zabezpieczeniu przed ewentualną katastrofą budowlaną unikatowego zabytku: akweduktu wodnego wybudowanego na modłę rzymską w 1887 roku.

Jest wciąż czynny ale dewastują go chuligani. W opinii przewodników turystycznych, którzy także podnieśli alarm, uszkodzenie jego nadbudowy i odsłonięcie rury może doprowadzić do jego zalania, a następnie zawalenia się.

Julia Olech-Nowak Miejski Konserwator Zabytków przyznaje, że akwedukt jest w nie najlepszym stanie, obiecuje jego zabezpieczenie w pilnym trybie i zapowiada opracowanie planu rewitalizacji.

Obiekt usytuowany jest przy ulicy Stanisława Augusta w Przemyślu. Składa się z trzech elementów. Najwyżej zlokalizowane zostało ujęcie wody z podziemnych studzien, w środkowym biegu akwedukt rzymski, w dolnym zaś umiejscowiono odmulacz wraz z odstojnikiem.

Do niedawna akwedukt zasilał wodą jednostkę wojskową i szpital miejski. W opinii znawców tematu w każdej chwili mógłby zostać wykorzystany do zasilania części sieci wodociągowej miasta w jakiejś awaryjnej sytuacji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 01 Kwi, 2020
  Znikają kolejne gatunki ptaków na Podkarpaciu
  Znikają kolejne gatunki ptaków na Podkarpaciu
  W Polsce południowo-wschodniej występuje coraz mniej ptaków. Znikają kolejne gatunki, a liczebność tych, które wciąż mamy spada. W Międzynarodowym Dniu...
 • 01 Kwi, 2020
  100 zakażonych na Podkarpaciu. Jedna osoba wyzdrowiała
  100 zakażonych na Podkarpaciu. Jedna osoba wyzdrowiała
  Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Tym razem dotyczą 5 osób. To 2 starsze kobiety i 1 starszy mężczyzna z...
 • 01 Kwi, 2020
  Ubywa ptaków na Podkarpaciu
  Ubywa ptaków na Podkarpaciu
  W Międzynarodowym Dniu Ptaków rozmawiamy z Krzysztofem Parysiem, przedstawicielem Podkarpackiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Czy ptaki w naszym regionie...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj