Politycy, samorządowcy, eksperci i przedsiębiorcy wezmą udział w rozpoczynającym się dziś (o godz. 12.30) w Jasionce koło Rzeszowa XIII Forum Europa - Ukraina. To dwudniowe spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń ponad 800 gości z kilkunastu krajów europejskich. Rozmowy będą dotyczyły głównie kwestii gospodarczych, w tym modernizacji i rozwoju potencjału ekonomicznego Ukrainy oraz współpracy z partnerami z Polski i innych państw europejskich.
Koordynator programowy forum Jacek Kluczkowski podkreśla, że spotkanie służy przede wszystkim wymianie kontaktów, jest także okazją do dyskusji o zagadnieniach gospodarczych i infrastrukturalnych w kontekście relacji ukraińsko-europejskich. Jak wyjaśnia, podczas dyskusji te relacje, w tym polsko-ukraińskie, będą omawiane w kontekście kilkudziesięciu kwestii. "Zazwyczaj, jak wchodzimy na temat stosunków polsko-ukraińskich, myślimy o historii. My staramy się, poprzez nasze spotkania, nasze dyskusje, pokazać, że historia jest ważna, ale jest przynajmniej kilkadziesiąt różnego typu problemów, o których warto mówić, w które warto inwestować, które warto rozwijać" - wskazuje.
Jacek Kluczkowski dodaje, że jednym z głównych tematów tegorocznego forum będzie sytuacja po zmianie władzy na Ukrainie. Tegoroczne hasło spotkania brzmi: "Nowe możliwości - stare zagrożenia" i - jak wyjaśnia koordynator forum - na tym wątku będą koncentrowały się dyskusje. "Ta nowa władza, ona ciągle jest - mimo, że już upłynęły 3-4 miesiące od zainstalowania rządu i rozpoczęcia przez niego takiej intensywnej pracy - to ciągle jest zagadką dla obserwatorów zagranicznych" - twierdzi Kluczkowski. Dodaje, że uczestnicy forum chcą szczegółowo poznać plany nowej władzy, w tym jak mają dokładnie wyglądać reformy w takich dziedzinach jak na przykład: infrastruktura, obrót ziemią czy klimat inwestycyjny.
Koordynator forum zwraca też uwagę, że Ukraina w ostatnich latach rozszerzyła współpracę gospodarczą z państwami europejskimi, szczególnie w zakresie handlu. Jak mówi, zwiększa się też poziom inwestycji zagranicznych w tym kraju. Zaznacza jednak, że większe inwestycje wymagają silnych zasobów, dużego poczucia bezpieczeństwa, a tego "jeszcze ani Ukraina nie gwarantuje" ze względu na korupcję, jak i konflikt z Rosją.
W pierwszym dniu forum zaplanowano ponad 20 debat i sesję plenarną. Dyskusje będą dotyczyły między innymi walki z korupcją, inwestycji w regionach czy klimatu inwestycyjnego na Ukrainie.
Wydarzeniu będą towarzyszyły IV Targi Wschodnie. Równolegle odbędzie się też II Forum Słowackie.
Organizatorem forum jest Instytut Studiów Wschodnich. 

IAR

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj