Premiera filmu o obozie pracy przymusowej koło Dębicy
fot. WDK Rzeszów

Dziś premiera filmu pt.: „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…” .35-minutowy dokument opowiada o obozie pracy przymusowej funkcjonującym w czasie II wojny światowej. To historia mało znana w Polsce i świecie - potwierdza reżyserka i autorka scenariusza Paulina Ibek. Jak nam powiedziała sama dowiedziała się o tym przypadkowo gdy przygotowywała program turystyczny dla telewizji.

O obozowej rzeczywistości opowiadają w filmie m.in. dawni więźniowie: Stanisława Imiołek, Stanisław Szuro i Kazimierz Rzucidło. Wykorzystano też fotografie, relacje świadków i inne dokumenty zebrane przez okręgowe komisje do spraw badania zbrodni hitlerowskich, Muzeum Regionalne w Dębicy i Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania..

Film „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…”został zrealizowany przy wsparciu finansowym Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Premiera o godz. 17:30 w WDK w Rzeszowie.

Funkcjonowanie obozów pracy wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager.

Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, że na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w Pustkowie w sumie około 15 tysięcy więźniów: 7,5 tysiąca Żydów żydowskiego, 5 tysięcy sowieckich i 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym na szczycie tzw. „Królowej Góry” - to obecnie „Góra Śmierci”. Ich pamięć jest pielęgnowana dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj