Minister Ziobro o wyroku byłego marszałka Podkarpacia
Fot. Archiwum

Rozważymy możliwość zaskarżenia tego wyroku. Możliwość kasacji dotyczy tylko i wyłącznie zbrodni, natomiast będziemy chcieli rozważyć inną podstawę zaskarżenia, jeśli taka będzie możliwa. Tak powiedział szef MS Zbigniew Ziobro, pytany o wyrok ws. b. marszałka woj. podkarpackiego.

Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał dziś Mirosława Karapytę na trzy lata pozbawienia wolności za przyjmowanie korzyści majątkowych oraz wykorzystanie seksualne kobiety pod presją gróźb. Jest to kara niższa o rok od wymierzonej przez sąd pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.

Zdaniem Zbigniewa Ziobro "czyny korupcyjne i inne poważne przestępstwa", które były zarzucane b. marszałkowi, a także funkcja, jaką sprawował, "z całą pewnością przemawiały za znacznie surowszym wymiarem kary".

Działalność marszałka Ziobro nazwał "niegodziwą, przestępczą, bezprawną, prowadzoną bez skrupułów". Podkreślił, że takie właśnie było stanowisko prokuratury.

"W związku z tym zaczekam na stanowisko prokuratury w tej sprawie, która prowadzi postępowanie i rozważymy możliwość zaskarżenia tego wyroku. Jeśli chodzi o samą karę, to ograniczone są możliwości kasacji, bo dotyczą tylko i wyłącznie zbrodni, ale być może będziemy chcieli rozważyć inną podstawę zaskarżenia, jeśli taka będzie możliwa" - dodał.

"Pozostawiam też państwa ocenie, czy tego rodzaju drastyczne naruszenie prawa karnego, które zarzucono panu Karapycie, jest mierzone odpowiednio sprawiedliwie, jeśli zmierzyć to z wyrokami często znacznie surowszymi zapadającymi wobec przysłowiowego Kowalskiego" - powiedział Ziobro.

Lubelska prokuratura oskarżyła byłego marszałka województwa podkarpackiego o korupcję, płatną protekcję i zgwałcenie. Postawiła mu łącznie 16 zarzutów. Najobszerniejsza część zarzutów wobec Karapyty dotyczyła przestępstw urzędniczych, to znaczy płatnej protekcji i korupcji. B. marszałek został w styczniu 2019 roku skazany przez Sąd Rejonowy w Przemyślu na cztery lata więzienia. Z części zarzutów b. marszałek województwa został uniewinniony w pierwszej instancji, w drugiej - z kolejnych dwóch.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 26 Lut, 2020
  Nowe miejsce dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie?
  Nowe miejsce dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie?
  Nowa siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie nie powstanie przy ulicy Dołowej. Do Ratusza dotarła wiadomość z Ministerstwa Sprawiedliwości, że inwestycja...
 • 26 Lut, 2020
  Szuka grobów pomordowanych leśników
  Szuka grobów pomordowanych leśników
  Dzięki pracom Edwarda Orłowskiego z nadleśnictwa Komańcza przybywa nazwisk w leśnym martyrologium. Swoimi badaniami obejmuje on okres drugiej wojny światowej...
 • 25 Lut, 2020
  Jutro rusza "Jałmużna Wielkopostna"
  Jutro rusza "Jałmużna Wielkopostna"
  Rusza ekumeniczna akcja Caritas "Jałmużna Wielkopostna". Od jutra, a więc od Środy Popielcowej do skarbonek rozprowadzanych w parafiach i w...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj