Mieszkańcy Lubaczowa pamiętają o zamordowanych Żydach
fot. archiwum

Mieszkańcy Lubaczowa biorą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. O 10:00 w Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się wykład na temat “Obozu pracy dla Żydów w Cieszanowie”, następnie będzie spotkanie uratowanej z Holokaustu Luci Retman z młodzieżą. W południe zaplanowano uroczystość przy obelisku ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na “Plebańskim Polu” pod Dachnowem.

Finał w Bibliotece, gdzie o 17.00 rozpocznie się spotkanie z Piotrem Zubowskim autorem książki "Obertyn – opowieści o życiu miasteczka". To polsko-ukraińska publikacja stanowiąca efekt międzynarodowego projektu naukowego, poświęconego jednemu z miasteczek dawnego województwa stanisławowskiego – Obertynowi. Na podstawie relacji mówionych i spisanych wspomnień, przedstawiono w książce obraz wspólnego życia Polaków, Ukraińców i Żydów w południowo-wschodnich województwach II Rzeczypospolitej. Opowieści mieszkańców obrazują życie w małym miasteczku na Pokuciu od ok. 1918 roku do końca lat 50. XX w.

Poza tym od poniedziałku w bibliotece obejrzeć można wystawę poświęconą rodzinie Ulmów z Markowej, oraz przykładom ratowania przedstawicieli społeczności Żydowskiej w województwie podkarpackim.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj