Pamiętają o ofiarach Holokaustu. Dziś Jarosław i Jasło, jutro Przemyśl
Obchody w Jarosławiu Fot. Starostwo Powiatowe

 W Jarosławiu odbyły się dziś obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Uroczystości rozpoczęły się od upamiętnienia ofiar zagłady na cmentarzu żydowskim w Jarosławiu oraz nabożeństwa w ich intencji w kościele pw. Św. Mikołaja i Stanisława bp. Podczas ceremonii zostały odczytane nazwiska Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów oraz Żydów, którzy zginęli wraz z nimi. Na koniec obchodów, w symbolicznym miejscu straceń pod murem jarosławskiego opactwa złożono wiązanki kwiatów.  

Od spotkania na żydowskim cmentarzu w Jaśle mieszkańcy tego miasta uczcili pamięć dawnych swoich sąsiadów. Spotkania były też okazją do przypomnienia historii powstania repliki Wielkiej Synagogi z Jasła odbudowanej przez żydowską wspólnotę  Forest Hill w Toronto. Jasielska synagoga,zniszczona przez Niemców w 1939 r. była miejscem modlitwy i działań kulturalnych.Odbywały się w niej koncerty muzyczne. Wielka synagoga podzieliła los jasielskiej społeczności żydowskiej. Po 80 latach jednak została zrekonstruowana i przywrócona do życia jako nowy dom dla wspólnoty nazwanej  Centrum żydowskie Forest Hill im. Alberta i Temmy Latnerów w Toronto. Odbudowa synagogi trwała 10 lat a każdy jej element został dopasowany do oryginału.Nowy budynek zaprojektował architekt Wayne Swadron i jest w niej miejsce do wspomnień o historii Jasła i Holocaustu. W planach jest utworzenie specjalnej izby pamięci

Jutro o godzinie 10.00 przy przemyskiej ścianie straceń odbędzie się uroczystość upamiętnienia żydowskich mieszkańców Przemyśla zamordowanych w pobliskich lasach oraz w obozach koncentracyjnych.

Wyznawcy Mojżeszowi byli obecni w Przemyślu od XI wieku i wnosili duży wkład w rozwój miasta. Budowali kamienice, okazałe wille ale także tradycje rzemieślnicze i artystyczne. Stanowili 30 % ludności miasta. Mieli 4 synagogi, dwa domy modlitewne i kirkuty. Niemieccy naziści wymordowali 27 tysięcy przemyskich Żydów, tylko kilkuset udało się uratować.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj