Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Fot. Marcin Kalita

Modlitwą z udziałem rabina Shalom Ber Stamblera rozpoczęły się na cmentarzu żydowskim przy al. Rejtana w Rzeszowie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

- Holocaust to wielka tragedia. Nie tylko tragedia narodu żydowskiego, ale także nas wszystkich. Ci ludzie mieli przecież polskie obywatelstwo i byli członkami naszej społeczności. Pamiętajmy o ofiarach holocaustu - powiedział prof. Wacław Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wśród uczestników spotkania była m.in. Lucia Retman, ocalała z Holocaustu.

- Przeżyłam Hitlera i to jest najważniejsze. Teraz już się o nim tyle nie mówi, bo go już od dawna nie ma. Ale ja go dobrze pamiętam. Przez te wszystkie trudne chwile miałam w głowie jedną myśl - chcę żyć! Udało się to dzięki Pani Pomorskiej - wyjaśnia Lucia Retman.

Zofia Pomorska załatwiła całej rodzinie dokumenty na polskie nazwiska. Po wojnie pani Lucia wyjechała do Izraela. Dzięki jej staraniom rodzina Zofii Pomorskiej otrzymała tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Historii Luci Retman, czy mieszkającej obecnie w Miami Judith Elkin można było posłuchać podczas spotkania na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tam również odbył się koncert muzyki żydowskiej i polskiej w wykonaniu Andrzeja Mozgały.

Świadectwo Judith Elkin

Obchody w Rzeszowie - relacja Szymona Tarandy

Obchody w Krośnie - relacja Renaty Machnik

Prof. Elżbieta Rączy o Holokauście na Podkarpaciu - relacja Jerzego Pasierba

Prof. Wacław Wierzbieniec o Holokauście w Polsce - relacja Jerzego Pasierba

Relacja z wręczenia medalu i dyplomu "Sprawiedliwi wśród narodów świata" dla małżeństwa Półzięciów - relacja Andrzeja Zajdla - archiwum 2013

Jutro Stalowa Wola

Jutro XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przeniosą się do Stalowej Woli, gdzie będzie można poznać bogatą historię i kulturę mieszkańców historycznego osiedla Stalowej Woli – Rozwadowa oraz problematykę Holokaustu.

O godz. 9.00 dla młodzieży zaplanowano wycieczkę pod hasłem "Rozwadowski Sztetl - życie przed zagładą". Z kolei relacjom polsko-żydowskim poświęcone będą zajęcia dla nauczycieli w stalowowolskim Muzeum Regionalnym. O 11.30 na rozwadowskim Rynku harcerze wystawą warte honorową a pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanym podczas II wojny światowej żydowskich mieszkańców miasta złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Ważnym punktem obchodów będzie prelekcja w Urzędzie miasta Stalowa Woli poświęcona bohaterce trzech narodów Alfredzie Markowskiej. To mieszkająca w czasie wojny w Rozwadowie Polka narodowości romskiej, która ocaliła około pięćdziesięcioro dzieci romskich i żydowskich.

Obchodom w Stalowej Woli towarzyszyć będzie wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej: Prywatna wojna doktorów Łazowskiego i Matulewicza.

Na Podkarpaciu XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczęły się 2 stycznia i potrwają w różnych miejscowościach regionu do 22 lutego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj