Rudnik uczci ofiary Holokaustu
Fot. Maria Kornaga

W Rudniku nad Sanem w powiecie niżańskim odbędą się po raz pierwszy obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości zorganizowała Fundacja "Ocalić od zapomnienia" wraz Miejskim Domem Kultury i Szkołą Podstawową nr 1.

Prezes Fundacji Barbara Tutka podkreśla, że program rozpocznie o godz. 13:00 uczeniem pamięci austriacko-żydowskiej rodziny Glazerów, zamordowanej w czasie II wojny światowej. Salomea Glazer i kilkuletni Emil zostali aresztowani w 1942 roku przez gestapowców stacjonujących w Nisku, Ernest mógł uniknąć śmierci, bo był Austriakiem, nie chciał jednak zostawić rodziny. Wszystkich zamordowano i pochowano na cmentarzu żydowskim. W latach 60-tych poprzedniego stulecia ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny. Tam odbędą się upamiętniające ich uroczystości.

Natomiast o godz. 14:00 w Domu Kultury rozpocznie się koncert piosenek żydowskich, a obchody Dnia Pamięci Pamięci o Ofiarach Holokaustu.zakończy otwarcie o godz. 16:00 wystawy pt: "Rudniczanie Wyznania Mojżeszowego". To w Galerii Centrum Wikliniarstwa. W uroczystościach wezmą udział m.in. potomkowie rudnickich Żydów.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj