Cenne cerkwie zostaną sfotografowane
Fot. Iwona Piętak

Około czterystu zdjęć dwudziestu najcenniejszych cerkwi na ziemi lubaczowskiej i na Zakarpaciu na Ukrainie zostanie wykonanych przez artystów fotografików do końca października tego roku. To jedno z działań przewidzianych w ramach projektu „Drewniane cerkwie - ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”. Projekt stworzenia dokumentacji cennych architektonicznie i historycznie świątyń realizują wspólnie Muzeum Kresów w Lubaczowie i Agencja Współpracy Transgranicznej i Rozwoju Regionalnego Zakarpacie w Użgorodzie.

Odbędą się także spotkania, podczas których mowa będzie o ochronie architektury sakralnej, zostaną opracowane publikacje promocyjne, a kulminacją projektu będzie duża wystawa pokazująca wybrane obiekty architektury drewnianej. W projekcie, po stronie polskiej znalazły się cerkwie m.in. w Radrużu, Gorajcu, Nowym Bruśnie, Łówczy, Kowalówce i Borchowie.

Wspólne plany działań polsko-ukraińskich zostały przedstawione na spotkaniu w budynku muzealnym przy Zespole Cerkiewnym w Radrużu. Projekt „Drewniane cerkwie - ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat” jest realizowany przy wsparciu finansowym z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina na lata 2014-2020.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj