"Muzyka kładzie się w ciszy" nowy spektakl Teatru Scena Propozycji
fot. A. Głaczyński

Profesor Janusz Pokrywka rzeszowski malarz, scenograf i reżyser jest założycielem Teatru Scena Propozycji. Od kilku lat przygotowuje spektakle poświęcone wybitnym postaciom związanym z naszym regionem.

Najnowsze widowisko Teatru Scena Propozycji, nosi tytuł "Muzyka kładzie się w ciszy" i jest poświęcone Zygmuntowi Mycielskiemu. To urodzony w Przeworsku na początku XX w. wybitny kompozytor, publicysta, pisarz i krytyk muzyczny. Uczył się w Krakowie. Studiował nie tylko muzykę, ale i filozofię. Studia muzyczne kontynuował w Paryżu za radą Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Po ośmiu latach pobytu we Francji, w 1936 roku wrócił do Wiśniowej, gdzie jego rodzina od 1867 roku zarządzała majątkiem ziemskim, a pałac był miejscem  spotkań artystycznych i intelektualnych elit.

W latach 30 do Wiśniowej przyjeżdżali zaprzyjaźnieni z Mycielskimi  profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego i koledzy – artyści malarze. Tę oazę sztuki bywalcy dworku nazwali Barbizonem Wiśniowskim (od słynnego francuskiego Barbizonu – kolonii artystycznej pod Paryżem). Gościli tu m.in. Józef Czapski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Tytus Czyżewski, Alfons Karpiński, Felicjan Kowarski a malarz Józef Mehoffer uwiecznił dąb "Józef". Jego grafika przedstawiająca drzewo trafiła na przedwojenny, stuzłotowy banknot.

Zygmunt Mycielski ostatnie lata życia spędził w małym mieszkaniu w Warszawie. Został pochowany w Wiśniowej, gdzie w 1988 z inicjatywy Andrzeja Szypuły założono Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Czytany 155 razy

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj