Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Stalowej Woli
fot. mm

Cieszę się, że program modernizacji polskiej armii, wreszcie jest realizowany i że ogromne kwoty przeznaczane na ten program - łącznie 500 mld zł - trafiają także do polskiego przemysłu - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola.

Prezydent podkreślił, że Huta Stalowa Wola to jeden z najważniejszych podmiotów dostarczających ciężkie wyposażenie bojowe dla polskiego wojska.

 "Ogromnie się cieszę, że program modernizacji polskiej armii, o którym tyle razy mówiliśmy i który napotykał na tyle różnych przeszkód, wreszcie jest realizowany i jest zrealizowany także - a może przede wszystkim także tutaj, w Hucie Stalowa Wola z tak wielkim powodzeniem" - mówił Andrzej Duda.

 Wskazał na produkowane w Hucie Stalowa Wola moździerze samobieżne Rak i armatohaubice Krab. "Cieszę się z tego bardzo dużego zamówienia, które będziecie państwo realizowali jeszcze przez najbliższe lata, a mam nadzieję staną się one w przyszłości także naszym produktem eksportowym i mam nadzieję, że będą oferowane na całym świecie" - powiedział prezydent.

 Wyraził satysfakcję z tego, że w związku z produkcją, która ma miejsce w HSW, powstały nowe miejsca pracy w Stalowej Woli i regionie. "Cieszę się ogromnie, że to zasila dzisiaj polskie wojsko, a my realizując modernizację polskiej armii, płacąc gigantyczne pieniądze - bo to są niewyobrażalne kwoty, to jest ponad 500 miliardów złotych, cały plan modernizacyjny - że te pieniądze w dużym stopniu trafiają także do polskiego przemysłu, rozwijają i unowocześniają go, a także - a może przede wszystkim - zasilają budżety rodzin ludzi, którzy są tutaj zatrudnieni i współpracują z państwa zakładami" - mówił Andrzej Duda.

 Zaznaczył, że miał już okazję obejrzeć egzemplarz testowy wozu bojowego piechoty Borsuk. Jak dodał, ma nadzieję, że także ten sprzęt będzie produkowany przez HSW.

 "Liczę na to, że to będzie nasz kolejny hit eksportowy (..) i że będzie nim zainteresowanie w wielu państwach na świecie; dzięki temu zakłady będą miały stabilną produkcję na długie lata, która zapewni możliwości rozwoju. Liczę, że będziecie państwo awangardą, jeżeli chodzi o nowoczesną produkcje militarną, wojskową, nie tylko na skalę europejską, ale także na skalę światową" – mówił Duda.

 Prezydent wyraził zadowolenie, że HSW współpracuje z amerykańskim koncernem Raytheon w ramach programu Wisła. W HSW mają być realizowane elementy zestawu obrony przeciwrakietowej rakiet Patriot. Duda przypomniał, że w tym celu modernizowana jest specjalna hala, gdzie będzie realizowany ten projekt.

 Prezes HSW Bartłomiej Zając, który przemawiał przed prezydentem przypomniał, że pierwszym i jedynym dotychczas prezydentem Polski, który odwiedził zakład był Ignacy Mościcki. "Tym bardziej doniosłość dzisiejszego wydarzenia, jest dla nas istotna" – dodał Zając.

 Prezydent, nawiązując do słów prezesa HSW powiedział, że w czasie II Rzeczypospolitej Huta nazywała się Zakładami Południowymi, które były dumą ówczesnej Polski, która się odbudowywała po 123 latach zaborów. Andrzej Duda przypomniał, że ówczesne Zakłady Południowe były jednym z najważniejszych ośrodków, które powstały w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. "Zakłady miały doprowadzić do wzmocnienia polskiej armii, wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt, wtedy w najnowocześniejsze armaty" – powiedział Duda i dodał, że proces ten przerwał wybuch II wojny światowej.

 Zwracając się do załogi prezydent zwrócił uwagę na bardzo nowoczesną produkcję, która w wielu miejscach jest zautomatyzowana, a co za tym idzie wymaga eksperckiej wiedzy od pracowników. "Robi to wszystko ogromne wrażenie i bardzo serdecznie tego państwu gratuluję" – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

5 komentarzy

 • Włodzimierz 17 Sty, 2020

  Widocznie było coś do podpisania w Stalowej Woli że przyjechał długopis prezesa.

 • Ekologiczny 17 Sty, 2020

  No tak, przecież jeszcze do tej pory w RP występują elementy obronne i sprzętowe posiadające źródła w Związku Sowieckim. Poprzednicy nasi przywódcy nawet w okresie pokoju i niby "dobrych" układów nie wyegzekwowali czarnych skrzynek ani wraku tupolewa spod Smoleńska i tak to trwa i trwa.

 • Paweł 16 Sty, 2020

  W razie realnego konfliktu zbrojnego nasz Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP bohatersko ewakuuje się samolotem za granicę, by nas zagrzewać do walki. w II RP budżet wojskowy pochłaniał ok. 50% wydatków państwa polskiego. Niemcy na spółkę z Ruskimi pozamiatali nas we wrześniu '39 w trzy tygodnie. Teraz wystarczy tydzień i Ruscy poradzą sobie bez Niemców. Prezydentowi RP gratuluję samozadowolenia i uśmiechu godnego reklamy pasty Colgate.

 • Observator 16 Sty, 2020

  Jest zaszczytem goszczenie Prezydenta RP na Podkarpaciu w Stalowej Woli. Ważnym jest też popieranie i rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego, a nie jego niszczenie i gnojenie jak za poprzednich Rządów i Prezydentów. Należą się uznania, że ludzie mają pracę i utrzymanie a nie bezrobocie jak poprzednio. To jednak w oczy kole co niektórych.

 • johnn 16 Sty, 2020

  Kampania prezydencka nabiera tempa? Trzeba poklepać po plecach tych i owych żeby mieć poparcie?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj