Przed nami półcieniowe zaćmienie księżyca
10 Twarzy Zaćmienia (styczeń 2019) Fot. M.Świętnicki

Dziś wieczorem - o ile pogoda pozwoli - będzie można podziwiać półcieniowe zaćmienie księżyca. To jedno z nielicznych w tym roku zjawisk astronomicznych możliwych do zaobserwowania gołym okiem.

Jak mówi Mariusz Świętnicki z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krośnie - sprzyjać nam będzie pora dnia. Szczyt zjawiska nastąpi o godz 20:20 - to kilka godzin po zachodzie słońca, a księżyc będzie wysoko na niebie.

Trzeba być jednak uważnym, bo w przeciwieństwie do całkowitego, czy częściowego zaćmienia, - półcieniowe jest trudniejsze do zauważenia - dodaje Świętnicki. Księżyc tylko nieznacznie zmieni barwę bo jego tarcza nie wejdzie w obszar cienia rzucanego przez Ziemię a znajdzie się obok niego. Najmocniej przyciemniona zostanie południowa część księżyca.

Kolejne półcieniowe zaćmienie nastąpi 5 czerwca - będzie jednak trudniejsze do obserwacji gdyż księżyc będzie wtedy nisko nad horyzontem. Dwa ostatnie w tym roku takie zjawiska nie będą w Polsce.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 30 Maj, 2020
  Nadchodzą silne opady deszczu
  Nadchodzą silne opady deszczu
  Instytut meteorologii ostrzega przed możliwością wystąpienia  silnych opadów deszczu. Maja się one pojawić późnym wieczorem w północnej i centralnej części...
 • 28 Maj, 2020
  Znowu burze (tym razem bez gradu)
  Znowu burze (tym razem bez gradu)
  Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. To kolejny dzień na Podkarpaciu z takimi zjawiskami. Dzisiejsze...
 • 26 Maj, 2020
  Synoptycy ostrzegają przed burzami
  Synoptycy ostrzegają przed burzami
  MGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla trzech województw w południowej części kraju. śląskiego, małopolskiego i...

1 komentarz

 • miłośnik astronomii 10 Sty, 2020

  Na zdjęciu przedstawione jest zaćmienie całkowite a właściwie końcowa jego faza. Zaćmienie półcieniowe ma z nim niewiele wspólnego, jest ono prawie niewidoczne dla oka nieuzbrojonego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj