Remont gmachu dla Ogniska Baletowego w Jarosławiu za 5 mln zł
Fot. powiat jarosławski

Starostwo powiatowe w Jarosławiu (Podkarpackie) wybrało wykonawcę prac remontowych zabytkowego gmachu w centrum miasta na potrzeby Powiatowego Ogniska Baletowego. Koszt inwestycji to ok. 5 mln zł. Starostwo będzie szukać środków na ten cel także w funduszach zewnętrznych.

Chodzi o zabytkowy, neoklasycystyczny budynek należący przed wojną do Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich „Jad Charuzim” przy ul. Jana Hetmana Tarnowskiego 1, w centrum Jarosławia. Po wojnie mieściło się tam ognisko baletowe. Jak poinformował w czwartek PAP Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu samorząd wykonał już projekt architektoniczno-budowlany. Ma także pozwolenie na budowę, obejmujące kompleksowy remont, przebudowę i modernizację.

„Pod koniec grudnia zakończył się wstępny etap przetargu na początek prac remontowych. Wpłynęła jedna oferta o wartości 880 tysięcy złotych. Obecnie starostwo kończy formalności przetargowe” – wyjaśnił Sawiński. Dodał, że w chwili przygotowywania dokumentacji koszt wszystkich prac remontowych wyceniono na około 5 mln zł, zaś pierwszego etapu - na 880 tys. zł. Pieniądze na pierwszy etap zostały zagwarantowane w budżecie powiatu na 2020 rok.„Ten budynek to wspaniały zabytek, symbol miasta i powiatu. Dodatkowe pieniądze na remont chcemy pozyskać także z funduszy zewnętrznych, czyli z budżetu państwa, Unii Europejskiej lub Funduszy Norweskich” – powiedział starosta jarosławski Stanisław Kłopot.Pierwszy etap prac ma objąć m.in. wykonanie ścian działowych i montaż stolarki drzwiowej, wykonanie dachu, czyli wymianę więźby, nowe pokrycie dachowe oraz podestu na poddaszu, a także orynnowanie i wymianę stolarki okiennej. Zmodernizowane zostaną również wszystkie instalacje. Realizacja pierwszego etapu inwestycji ma się zakończyć w maju.Neoklasycystyczny budynek został wzniesiony według projektu Samuela Kormana w latach 1907–12. Przed wojną mieściło się tam Stowarzyszenie Rękodzielników Żydowskich „Jad Charuzim” (z hebr. zręczna dłoń). Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Swoją siedzibę miało tam ognisko baletowe i biblioteka publiczna. W wojewódzkim rejestrze zabytków jest od 1984 r. W 2008 r. został zwrócony Gminie Żydowskiej, a jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

W 2017 r. władze powiatu jarosławskiego zdecydowały o jego zakupie na rzecz działalności edukacyjno-kulturalnej, po półrocznych negocjacjach, za kwotę 500 tys. zł. Po odkupieniu budynku od Fundacji konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu i zmodernizowanie.

 W wyremontowanym budynku ma powstać także sala pamięci poświęcona dziedzictwu kulturowemu jarosławskich Żydów.

(PAP)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj