Orszaki Trzech Króli w podkarpackich miejscowościach
Fot. Archiwum

W 900 miejscowościach w Polsce i za granicą w tym ok 60 na Podkarpaciu odbędą się dziś Orszaki Trzech Króli. 

Największy w naszym regionie - rzeszowski, wyruszy o godz. 11.40 z parkingu przed halą Podpromie. Tegoroczne hasło: "Rzeszów zabrzmi dziś kolędą, bo ogłaszać cuda będą" nawiązuje do tradycji kolędowania. (Więcej o nim TUTAJ)

Podkarpackie orszaki zaplanowano w wielu miejscowościach

 W Mielcu uroczystości rozpocznie msza święta o 10.30 w kościele pw. Ducha Świętego. Po nabożeństwie wolontariusze rozdadzą korony, chorągiewki i śpiewniki. Potem uformowany Orszak Trzech Króli przejdzie na rynek. Tam o 12.30 rozpocznie się koncert kolęd w wykonaniu mieleckich artystów.

W Sarnowie, w gminie Tuszów Narodowy, grupy orszakowe zbiorą się o 10.15 w trzech miejscach: na parkingu przy cmentarzu, przy dawnej poczcie i przy dawnej bibliotece. O 10.30 wszystkie grupy w towarzystwie miejscowych kapel wyruszą  do sarnowskiego kościoła. O 11 rozpocznie się tam uroczysta msza, a po niej wspólne kolędowanie.

Kolędy, a wśród nich najważniejsza dziś pieśń - "Mędrcy Świata, monarchowie", zabrzmią także na rynku w Radomyślu Wielkim. Kolędowanie rozpocznie się tam o 11.30. To muzyczne spotkanie organizują Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek i miejscowa parafia.

O 12.30 ruszy orszak w Głogowie Małopolskim. Organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek na trasie wędrowania. Oprócz inscenizacji   jest to np. stoisko pocztowe, z którego będzie można wysłać okolicznościową pocztówkę z pozdrowieniami. Będą też gorące napoje i słodki poczęstunek. Wydarzeniem towarzyszącym orszakowi w Głogowie jest Festiwal Pieśni Religijnej Miast Partnerskich. W sali Domu Kultury wystąpią artyści ze słowackiego miasta partnerskiego Spisskie Podgrodzie, a także uczniowie i nauczyciele głogowskiej Szkoły Muzycznej I stopnia. 

W Lubaczowie świąteczne marsze wyruszą z trzech stron miasta około 10:15. Orszak azjatycki ruszy z placu Domu Sióstr Albertynek przy ulicy Kościuszki, orszak afrykański z placu przy krzyżu papieskim obok Stadionu Miejskiego, a orszak europejski z placu przy kościele św. Karola Boromeusza. Spotkanie na Rynku zaplanowano około 10:30. Tam będzie można obejrzeć występ Teatru Małych Form i wspólne kolędować. 

W Jarosławiu Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz 9. Jest to pierwsze miasto na Podkarpaciu, które zdecydowało się, wzorem Warszawy, zorganizować takie przedsięwzięcie.Tradycyjnie już ulicami miasta przejdą aż 4 Orszaki. W południe Orszak Azjatycki wyruszy z kościoła Miłosierdzia Bożego, Orszak Afrykański z kościoła Ojców Franciszkanów, Orszak Europejski z kościoła Chrystusa Króla a z jarosławskiej Kolegiaty - Orszak świętej Rodziny.Około 12:30 mają pojawić się na jarosławskim Rynku, gdzie zaplanowano inscenizacje jasełkowe oraz wspólne kolędowanie. 

W Łańcucie początek o godz.14. Uczestnicy wyruszą z 3 miejsc.   Żółty orszak rozpocznie się przy kościele Chrystusa Króla. Poprowadzi go król Kacper. Czerwony orszak -  Melchiora wyruszy z placu przy kościele św. Michała Archanioła. Z kolei zielony pochód króla Baltazara rozpocznie się przy jednym ze sklepów w dzielnicy Podzwierzyniec. Uczestnicy spotkają się na rynku około 14.30. Potem udadzą się do  hali sportowej im. Witka przy Zespole Szkół Technicznych. 

Orszak 3 Króli w Rudniku nad Sanem  poprzedzi  msza św. o godz. 11.  Uczestnicy ruszą natomiast  o 12.10, tuż po modlitwie "Anioł Pański". Wśród aktorów  będą mieszkańcy wielu miejscowości  , głównie z powiatu niżańskiego - Groble, Jeżowe, Krzeszów, Rudnik nad Sanem i  Nisko. W postacie biblijne wcieli się około 90 osób, także ze Stalowej Woli, Sandomierza, Warszawy i  Krakowa  . Tradycyjnie rozdawane będą korony, śpiewniki, naklejki oraz gazetka misyjna.  Na zakończenie na  uczestników czeka żurek, kawa i herbata oraz placki. 

Po raz pierwszy Orszak przejdzie ulicami Cieszanowa w powiecie lubaczowskim. Początek o 10:30. Jasełka, w miejscowym kościele parafialnym  zaprezentują uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej. Później rozpocznie się Msza Święta, po której Orszak ulicami miasta przejdzie na Rynek, tam zainscenizowano biblijne Betlejem. Jak podkreśla dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Cieszanowie Marlena Wiciejowska w organizację Orszaku zaangażowało się wiele osób, w tym m.in. radni, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych. 

Ciekawostką jest mikro orszak, który odbędzie się w Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie. Organizuje go Zespół Śpiewaczy Kobylany. Po mszy w szpitalnej kaplicy jego członkowie będą odwiedzać szpitalne oddziały.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj