Zmiana granic podrzeszowskich wsi
Google maps

Część Pogwizdowa Nowego została przyłączona do Rudnej Małej. Decyzje w tej sprawie, przy jednym głosie sprzeciwu, podjęła  Rada Miasta Głogów Małopolski. Samorządowcy chcą w ten sposób chronić interesy gminy przed  działaniami Rzeszowa, który od dawna zabiega o włączenie Pogwizdowa do  stolicy Podkarpacia.

Do Rudnej Małej przyłączone zostały łąki należące do gminy, a obecnie wydzierżawione, a także około 30 domów i tereny dawnego Polamu, gdzie działają firmy i zakłady pracy. Burmistrz Głogowa Paweł Baj podkreśla, że gmina ma prawo zmieniać granice sołectw czy osiedli, a konsultacje społeczne nie są wiążące. Przypomniał też,że w 2010 roku w obliczu starań Rzeszowa o przyłączenie Miłocina też doszło do zmiany granic sołectw. Do Pogwizdowa  włączono wtedy tereny Polamu.

Około 400 mieszkańców Pogwizdowa Nowego podpisało się pod listem przeciwko włączeniu części sołectwa do Rudnej Małej. W grudniu rzeszowska Rada Miasta kolejny raz rozpoczęła procedurę związaną z planami przyłączenia do miasta kilku sołectw z ościennych gmin m.in. Pogwizdowa Nowego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj