Podhalańczycy oficjalnie w "szpicy" NATO
Fot. Marcin Kalita

 21 Brygada Strzelców Podhalańskich przejęła aktywną fazę dyżuru Sił Odpowiedzi NATO i tzw. VJTF czyli szpicy NATO. Szpicę utworzono w reakcji na zagrożenia spowodowane działaniami Państwa Islamskiego oraz rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku. W jej skład wchodzą żołnierze w najwyższej gotowości alarmowej, delegowani, na zasadzie rotacji, przez państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego.
         

Żołnierze „szpicy” pozostają w swych macierzystych jednostkach, ale muszą być zdolni do działania w ciągu 48-72 godzin. Po raz pierwszy w historii polska brygada nie tylko pełnić będzie dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO, ale będzie także ich państwem ramowym - czyli praktycznie odpowiadać za funkcjonowanie całej struktury, co podkreślił podczas uroczystości w Rzeszowie Minister Obrony Mariusz Błaszczak. Jak dodał szef MON, to wyraz zaufania do naszego kraju i naszych sił zbrojnych.
         

Objęcie dyżuru było poprzedzone procesem szkoleń i certyfikacji pododdziałów i dowództwa jednostki. Podhalańczycy będą w tym roku trzonem VJTF, będą wspierani przez jednostki z 12. Dywizji Zmechanizowanej, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Żandarmerię Wojskową, a także ekspertów ds. logistyki. W skład szpicy wchodzą ponadto żołnierze 12 państw sojuszu.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj