Sylwester bez fajerwerków... ale jeszcze nie wszędzie
fot. archiwum

Organizatorzy wielu imprez sylwestrowych na miejskich Rynkach i placach rezygnują z tradycyjnych fajerwerków. Wszystko po to by nie stresować zwierząt, które panicznie boją się sztucznych ogni.

W Rzeszowie zamiast wybuchów petard będzie spektakularny pokaz laserów. Podobnie w Stalowej Woli, gdzie o północy zaprezentuje się Tenerife Laser Show. Z kolei noworoczną zabawę na Rynku w Tarnobrzegu uświetni deszcz konfetti i wyrzutnie iskier. W Sanoku zaś widowiskowy pokaz przy elektryzującej muzyce da Teatr Ognia „Arche”.

Z iluminacji pirotechnicznych nie rezygnuje Przemyśl, ale jak nas zapewniano w magistracie mają to być ciche fajerwerki. Sztuczne ognie można będzie podziwiać również w Krośnie, oraz Iwoniczu Zdroju.

Policja ostrzega przed nieumiejętnym odpalaniem  materiałów pirotechnicznych. Są to materiały wybuchowe i muszą być używane zgodnie z instrukcją obsługi. Funkcjonariusze sprawdzają punkty sprzedaży i na bieżąco interweniują w sytuacjach naruszenia zakazu ich używania. Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przypomniała, że zgodnie z prawem fajerwerków można używać jedynie 31 grudnia i 1 stycznia. Na odpalanie petard, rac i  innych materiałów pirotechnicznych w pozostałych dniach roku  konieczna jest zgoda władz samorządowych - wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta.

Każdego roku w noc Sylwestrową podczas odpalania fajerwerków dochodzi na terenie Unii Europejskiej  do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj