Elektrownia Stalowa Wola rezygnuje z węgla kamiennego
Fot. Dariusz Kapała

W przyszłym roku Elektrownia Stalowa Wola zaprzestanie produkcji prądu z węgla kamiennego. Jej funkcje ma przejąć nowoczesna elektrociepłownia z blokiem gazowo-parowym.

Historia elektrowni jest ściśle związana z historią miasta. Powstała w 1939 roku na potrzeby Zakładów Południowych i tworzonego w tym czasie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Z czasem bloki węglowe przestały być wydajne i stały się awaryjne. O rezygnacji z węgla przesądził też aspekt ochrony środowiska.

W przyszłym roku ma rozpocząć pracę blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Stalowa Wola budowany wspólnie przez spółki Tauron oraz PGNIG. Stanie się ona głównym dostawcą prądu i ciepła na lokalnym rynku. Wykorzystywany będzie także blok na biomasę. Kilkadziesiąt osób z około 300 pracowników starej elektrowni znalazło zatrudnienie w nowym zakładzie. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 29 Gru, 2019

    Polska, w tym podkarpacka energetyka posiada wiele dokonań już w przeszłości w zakresie zmniejszenia zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego poprzez wyeliminowanie węgla kamiennego jako paliwa do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Wystarczy wymienić wybudowanie w latach 1988-2000 i uruchomienie w czerwcu 2000 nowej elektrociepłowni z blokiem gazowo-parowym w Nowej Sarzynie. Była to pierwsza prywatna elektrociepłownia, która od 2011r. nalezy do Grupy Polenergia. Również proekologiczny blok gazowo- parowy został uruchomiony w 2003 r. z dobrym skutkiem. w Elektrociepłowni Rzeszów- Załęże. Teraz do tych jednostek energetycznych dołączy Elektrownia Stalowa Wola. Ludzie w Polsce myślą i jest dobrze..

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj