Z Bożym Narodzeniem związanych było dawniej wiele zwyczajów ludowych. Na przykład po Krzemienicy koło Łańcuta po południu lub wieczorem chodzili młodzi kawalerowie, zwani "śmieciarzami". Rozsypywali oni słomę przed chatami, w których mieszkały panny. "Wybierali domy dziewczyn, które im wpadły w oko, ponieważ była to forma zalotów" - powiedzieli nam Marta i Zenon Bukowie z zespołu regionalnego "Wesele Krzemienickie". Z kolei w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, "śmieciarze" wchodzili do domów panien i rozsypywali w nich słomę, a za posprzątanie dostawali poczęstunek.

Boże Narodzenie zostało uwiecznione m.in. w poezji ludowej. Jan Guła, członek zespołu obrzędowego "Lasowiaczki" z Baranowa Sandomierskiego przypomniał w rozmowie z nami wiersz, zapamiętany z czasów swojego dzieciństwa. Utwór zaczynał się słowami: "Ja wam powiadam, matulu, tak coś się w mej duszy dziś klei, że się nam Pan Jezus narodził, tu w Polsce, nie w żadnej Judei". Według Jana Guły, prości ludzie na polskiej wsi wierzyli kiedyś, że Jezus przyszedł na świat w ich ojczyźnie, przez co łatwiej było im powierzać mu swoje życiowe sprawy.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • Observator 26 Gru, 2019

    Oj było było sporo tych zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, Św. Szczepana, Św. Jana, Nowego Roku i Trzech Króli.. Wystarczy wymienić; chodzenie z .życzeniami z samego rana na Wigilię, ale tylko przez chłopców, od Szczepana chodzenie z kolędą, z gwiazdą lub szopką, z kozą, z Herodem, wnoszenie do domu wiązek słomy i spanie na nich max. do rana na Szczepana, święcenie owsa na Szczepana z obsypywaniem na pamiątką kamienowania Świętego, święcenie wina na Św. Jana, chodzenie kolędowe z Nowym Rokiem i gra przy tym na oryginalnych ludowych instrumentach, tzw. szczodraki w przeddzień Trzech Króli, oraz jeszcze wiele wiele innych. Można rzeczywiście tego nazbierać i ocalić od zapomnienia. Przy tej okazji życzę Wszystkim wesołej kolędy!!!.

  • CzarnyKot123 26 Gru, 2019

    To fest tych zwyczai, mogliście się bardziej postarać i poszukać nieco więcej ,bo nie wierzę że jest ich tylko tyle .

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj