Konkurs Kronik Kół Gospodyń Wiejskich w Albigowej
fot. Centrum Kultury Gminy Łańcut

Po raz 11. w Albigowej odbył się Konkurs Kronik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łańcuckiego. Przedstawicielki około trzydziestu kół przywiozły opasłe tomy, zawierające fotografie i opowieści, dokumentujące działalność kół w ciągu wielu lat istnienia. Kobiety organizują różne wydarzenia w swoich środowiskach, podtrzymują tradycje ludowe, zakładają zespoły śpiewacze, prowadzą kursy kulinarne, czy ogrodnicze.

Konkurs w Albigowej odbywa się pod hasłem "Kronika jako zwierciadło życia i działalności kół gospodyń wiejskich". Jest organizowany z inicjatywy Janiny Kuźniar, organizatorki życia kulturalnego i społecznego w tej miejscowości, obecnej przewodniczącej Wojewódzkiej Rady KGW w Rzeszowie.

W minionych latach brały w nim udział także kroniki spoza powiatu łańcuckiego, m.in. z Dębicy, a w tym roku swoimi kronikami pochwaliły się również panie z Lipnika w powiecie przeworskim oraz z Gogołowa i Glinika Średniego w powiecie strzyżowskim. W tym roku postanowiono nie wyróżniać żadnej z kronik, wszystkie nagrodzono pamiątkowymi dyplomami.

Organizator konkursu, KGW w Albigowej, jest najstarszym kołem w województwie podkarpackim, istnieje od prawie 120 lat.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj