Jak przygotowywać młodych ludzi do wejścia na rynek?
Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty fot. archiwum

Jak szkolnictwo zawodowe i wyższe winno odpowiadać na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy? Jak przygotowywać młodych ludzi do wejścia na ten rynek? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali uczestnicy konferencji "Kadry dla przemysłu - partnerstwo na rzecz edukacji zawodowej". Podczas spotkania w Baranowie Sandomierskim podawano konkretne przykłady zmian.

Zwracano uwagę na wsparcie kształcenia w tzw. zawodach pożądanych. O zmianach w systemie oświaty mówiła m.in. Podkarpacka Kurator Małgorzata Rauch. Sugerowała zacieśnianie współpracy miedzy samorządami, szkołą i uczelniami a przedsiębiorcami czyli potencjalnymi pracodawcami.

Ci zaś coraz częściej uczestniczą w przygotowywaniu programów kształcenia, a ich obecność zachęca młodzież do zdobywania kwalifikacji zawodowych. Takim przykładem może być powstanie 15 klas patronackich oraz uruchomienie programu PAMISZ, grupującego 5 dużych firm i 5 placówek szkolnictwa zawodowego.

Podkarpacka Akademia Motoryzacji - Innowacyjne Szkolnictwo Zawodowe jest konkretną propozycją współpracy jaka ma już miejsce na Podkarpaciu, a jak twierdzi Ryszarda Jania prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego jest realną szansą na zatrzymanie młodych ludzi na lokalnym rynku pracy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj