„Otello tonight!” nowy spektakl rzeszowskiego teatru Przedmieście
fot.Przemek Wiśniewski

„Otello tonight!” wg. dramatu Williama Szekspira to najnowszy spektakl rzeszowskiego teatru Przedmieście. Tym razem Aneta Adamska - Szukała sięga do klasyki, by opowiedzieć współczesną wersję historii o miłości i zdradzie.

To łkanie o miłość - mówią twórcy. - Jeśli jest na świecie coś za co warto umierać to właśnie Miłość, tak było zawsze i tak zawsze będzie. Jednak to rzadki dar, łaska Boża, iskra, muśnięcie anielskich skrzydeł… Jeśli zdarzy się, tu na ziemi, wielka miłość, to - niestety - skazana jest na niebezpieczeństwa, ryzyko, niesie w sobie od razu gorycz porażki. Największym niebezpieczeństwem dla miłości jest ludzka natura - pełna sprzeczności i lęku.

Ciemny nie jest Otello - czarny jest jego lęk, jego zwątpienie w siebie, jego poczucie, że nie zasługuje na Desdemonę. Bohater Shakespeare’a jest mężczyzną na wskroś współczesnym, a budzące się w nim demony braku zaufania, podejrzliwości i niewiary w uczucie są szaleńczo podsycane przez naszą kulturę. To co u Shakespeare’a wydaje się osobliwe i spowodowane kompleksem koloru skóry czy pochodzenia, w dzisiejszym świecie staje się codzienne, prozaiczne. Normalne jest bowiem to, że nie wierzymy w miłość, że zabijamy ją w sobie i w innych, ulegając podszeptom szatańskiej siły Iago, który zerka na nas cały czas.

Ukrytym bohaterem „Otella” jest ciemny Iago, który swoją mocą zatruwa duszę Maura i innych bohaterów. Otello staje się tak naprawdę jego ofiarą, bo zabijając swoją ukochaną zabija przecież sam siebie’’.

Muzykę do spektaklu napisał Mirosław Kiełbasa, a wstępują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Albert Opolski, Paweł Sroka i Maciej Szukała.

Premiera sztuki „Otello tonight!” to jednocześnie okazja, by uczcić i przypomnieć, że teatr Przedmieście kończy 18 rok swojej działalności.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Czytany 319 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj