"Śmieciowy" protest w Rzeszowie
Fot. M.Iwanicka

"Stop drożyźnie", "Nie chcemy utonąć w śmieciach",czy "Precz od naszych instalacji" -  to hasła, z którymi po Rzeszowie jeździło dziś  10 śmieciarek . To protest przeciwko zmianom w ustawie o gospodarce odpadami, który zorganizowały  firmy z regionu zajmujące się zbieraniem odpadów w gminach i dowożeniem do utylizacji .

Ostatnia nowelizacja ustawy zniosła rejonizację - wyjaśnia Jacek Grodzki prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzyżowie. Dzięki temu odpady z innych województw będą trafiały do instalacji w regionie. To między innymi powoduje wzrost cen. Dlatego samorządy podniosły już opłaty za odbiór śmieci. 

Protestujący przedsiębiorcy złożyli petycję do marszałka województwa, gdyż to samorząd województwa odpowiada  za gospodarkę odpadami w regionie. Przedsiębiorcy chcą by marszałek pomógł im w przywróceniu regionalizacji wywozu odpadów. Proszą także o budowę kolejnych  instalacji do przetwarzania śmieci.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • johnn 10 Gru, 2019

    Mieszkańcy całej polski, 1 stycznia 2020roku obudzicie się w innym kraju. Ceny za wszystko was wykończą. Będziecie klepać biedę jak w latach dziewięćdziesiątych XX wieku :P

  • Observator 09 Gru, 2019

    Chcąc dotrzymywać wymagane standardy wyznaczane przez UE w zakresie gospodarki odpadami należy wdrażać i stosować procedury na odpowiednim poziomie organizacyjnym i technicznym. To niestety wiąże się z wysokimi kosztami. Jeśli nie inwestowano dotychczas wystarczająco w gospodarkę odpadami i nie regulowano związanych z tym kosztów, to teraz są tego wyniki polegające na skokowych podwyżkach opłat. Mówienie, że wybudujemy sobie nowe instalacje do unieszkodliwiania i/lub odzysku odpadów to należy uświadomić sobie, że koszty tych inwestycji są duże, które wymagają przecież pokrycia. Czyli i tak muszą za to zapłacić mieszkańcy i firmy. Bilans musi wyjść na zero.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj