Monitoring na cmentarzu? Tego chcą w Tarnobrzegu
Fot. W.Piasek

Umieszczona przy wejściu na cmentarz parafialny w Tarnobrzegu informacja o monitorowaniu tego obiektu, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Tymczasem mieszkańcy skarżą się na notoryczne okradanie grobów. Problem dotyczy głównie cmentarzy parafialnego w centrum miasta i komunalnego w dzielnicy Sobów. Łupem złodziei padają znicze, kwiaty, flakony a nawet drobne figurki świętych. Dla opiekujących się pomnikami rodzin są one przede wszystkim symbolem pamięci o bliskich im osobach zmarłych. Dlatego mimo ciągłych kradzieży kupują następne "światełka" czy kwiaty ponosząc dodatkowe koszty.

Skala złodziejskiego procederu jest coraz większa, a cmentarne hieny stają się coraz bardziej zuchwałe. Zmagający się z tym problemem mieszkańcy uważają, że dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie na cmentarzach monitoringu. Niektórzy nawet deklarują składkę na ten cel. Jednak w przypadku cmentarza w centrum Tarnobrzega, proboszcz parafii uważa, że w najbliższych latach jest to nierealne. Powodem są rozpoczęte inwestycje w przyklasztornym kościele, które wymagają nakładów finansowych. Niemniej przeor Karol Wielgosz dostrzega narastającą potrzebę objęcia nekropolii monitoringiem.

Również naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Tarnobrzega widzi taką konieczność w przypadku cmentarza w Sobowie. Piotr Pawlik poinformował, że w jego wydziale leży gotowy projekt zainstalowania na tym cmentarzu elektronicznej sieci 16 kamer. Planowana inwestycja za 69 ty.zł. została jednak wykreślona z tegorocznego budżetu miasta. Z uwagi na problemy finansowe Tarnobrzega nie znajdą się na nią pieniądze również w przyszłym roku.

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • bb 04 Gru, 2019

    Przeor chyba nie ma swiadomosci co powinno byc priorytetem duchownych. Najpierw ludzie, potem swiatynie. Za kazdy pogrzeb otrzymuja "darowizne" i to niemala. Nie ponosza praktycznie zadnych kosztow utrzymania cmentarza. Ludzie sami dbaja o porzadek na cmentarzu i staraja sie o godny wyglad grobow swoich bliskich, kupujac ze skromnych emerytur czy pensji kwiaty, znicze, wazony. Niedlugo zacznie sie koledowanie - jak co roku - i znowu kasa parafii bedzie pelna, caly rok sa udzielane sakramenty chrztu czy slubu, ze nie wspomne o cotygodniowej tacy (o pogrzebach wspomnialam wczesniej) i przez dekady tak trudno bylo czesc przychodow przeznaczac na oszczedzanie na monitoring?. Mam wrazenie, ze to ludzie sa dla kosciola, a nie kosciol dla ludzi. Ja rozumiem, ze o swiatynie rowniez trzeba dbac, ale dbanie o ludzi, rozumienie ich potrzeb i udzielanie pomocy, kiedy tego potrzebuja, czyz nie to powinno byc wazniejsze ponad piekny wyglad kosciola?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj