Prof. Wanda Olech-Piasecka: Żubry muszą mieć komfortowe warunki, żeby przetrwać
Fot. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów / facebook

Bieszczadzkim żubrom zaczyna być ciasno w podkarpackich lasach. Dlatego naukowcy i leśnicy szukają nowych miejsc, w które można przesiedlić te zwierzęta.

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów prof. Wanda Olech-Piasecka uważa, że należy rozproszyć gatunek na Beskid Niski i Magurski Park Narodowy, trzeba też uregulować liczebność populacji.

Jeśli zależy nam na tym, żeby przetrwał gatunek, cała populacja musi mieć komfortowe warunki i my o to dbamy - powiedziała naszej antenie profesor Olech-Piasecka.

U niektórych bieszczadzkich żubrów stwierdzono pasożyty na gałce ocznej, które powodują ślepotę tych zwierząt. A jeden zarażony osobnik zaraża kolejnych pięć - tłumaczył nasz gość.

Populacja bieszczadzkich żubrów liczy obecnie 550 osobników, a plan odtworzenia gatunku zakładał, że będzie ich 400. Ponieważ stada są zbyt duże żubry zaczynają wchodzić w szkodę zarówno rolnikom jak i leśnikom.

Stąd też pomysł, żeby stworzyć kilka mniejszych stad. Do tego potrzebna jest akceptacja gospodarzy terenu i mieszkańców, dlatego na wiosnę w Magurskim Parku Narodowym odbędą się warsztaty edukacyjne.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 07 Gru, 2019
  W Bieszczadach mróz i mgły
  W Bieszczadach mróz i mgły
  Mroźno i mglisto jest dziś w Bieszczadach.  W dolinach widoczność ograniczona jest do 1 kilometra, w wyższych partiach gór do 20...
 • 07 Gru, 2019
  Marek Kachaniak o szkoleniu lotników.
  Marek Kachaniak o szkoleniu lotników.
  Dziś okazja do zwrócenia uwagi na osiągnięcia i znaczenie lotnictwa i do przyjrzenia się metodom szkolenia ludzi, którzy siadają za...
 • 06 Gru, 2019
  Mikołaj Birek o cyfrowym malarstwie
  Mikołaj Birek o cyfrowym malarstwie
  Malarstwo cyfrowe to coraz bardziej popularna technika tworzenia obrazów. Jednym z podkarpackich artystów korzystających z dobrodziejstw technologii cyfrowej jest Mikołaj...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj