Paweł Olearka w Galerii pod Zegarem
fot. A.Głaczyński

Paweł Olearka. Urodzony w 1977 roku w Rzeszowie.

W latach 1998-2003 -studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi- na wydziale operatorskim specjalizacja fotografia; dyplom magisterski u prof. Józefa Robakowskiego. Obecnie wykładowca fotografii w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych art_core. Uczestnik i organizator wielu wystaw w kraju i zagranicą.

Projekt Heliografia, którego tworzenie zajęło kilka lat, inspirowany jest twórczością pionierów fotografii oraz awangardy międzywojennej (Man Ray, Karol Hiller)

Wszystkie obrazy zostały wykonane w absolutnie unikatowej, opracowanej przez samego twórcę technice, opartej na tej z początków fotografii. Sam tworzy on negatywy, które potem w ciemni fotograficznej zamienia na pozytywy dotykające świata abstrakcji pop artu, sztuki lat dwudziestych, uciekającej od świata realnego. Paweł Olearka wykorzystuje do tworzenia swoich heliografii realne rzeczy, odpady rzeczywistości, które ratuje i odzyskuje ich formę. Przerabia ją, nadając wybranym rzeczom nowe znaczenia równocześnie podkreślając dotychczasowe.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Czytany 622 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj