Groźna bakteria w rzeszowski  Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. U trójki  pacjentów - dwóch osób dorosłych i dziecka - stwierdzono obecność bakterii New Delhi. Dla zdrowego człowieka jest niegroźna, ale dla pacjentów z obniżoną odpornością może być śmiertelna. Jest antybiotykooporna - wyjaśnia zastępca dyrektora ds medycznych Małgorzata Przysada. Zakażeni pacjenci zostali odizolowani od pozostałych chorych. U dwóch osób nie ma objawów zakażenia. Trzeci pacjent, który prawdopodobnie jest źródłem zakażenia - gorączkuje. 

Pierwszy z pacjentów, u którego rozpoznano bakterię New Delhi, trafił do szpitala na Lwowskiej w ubiegłym tygodniu. Wcześniej był hospitalizowany w szpitalu na Ukrainie. Prawdopodobnie to on jest nosicielem. Zaraził pacjenta, z którym przebywał na sali. Bakterią New Delhi zakażone jest także dziecko, które przebywało na pododdziale intensywnej terapii. Dlatego wyłączono z użytkowania sale operacyjne, pooperacyjne oraz intensywnej terapii dzieci  i poddano je dezynfekcji. Dzieci operowane są na bloku dla dorosłych. 

Wykonywane są badania na nosicielstwo bakterii, wymazy pobierane są zarówno od dzieci jak i personelu szpitala, a razie wszystkie wyniki są ujemne, więc bakteria nie przeniosła się na inne odcinki szpitala - powiedziała dyrektor Małgorzata Przysada

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj