Od internautów.  Z cyklu „Zamkowe Zaduszki” - „Dziady – Noc Druga”
fot. Tomasz Beliński

15 listopada 2019 r. – z cyklu „Zamkowe Zaduszki” - „Dziady – Noc Druga” na podstawie III cz. DZIADÓW Adama Mickiewicza w wyk. aktorów Teatru Wierszalin z Supraśla

Przedostatnia odsłona Zamkowych Zaduszek 2019 na Zamku Kazimierzowskim to trans, słowo, milczenie i wibrująca muzyka czyli spektakl „Dziady – Noc Druga” w wykonaniu aktorów Teatru Wierszalin z Supraśla. Hipnotyzująca opowieść, w której świat Adama Mickiewicza wraca ze zdwojoną siłą. Naprawdę warto było przyjść na zamkowe wzgórze i się weń zanurzyć. Spektakl wciągał w swoją opowieść tak mocno, że po skończeniu spektaklu nie chciało się wstawać z fotela.

Mickiewiczowski dramat to jeden z koronnych spektakli polskiego teatru. Obfituje w metaforyczne znaki, które przeplatają się w więziennej celi. Przeczytać go – to jedno. Zrozumieć - to drugie. Ale usłyszeć i zobaczyć, to coś jeszcze zupełnie innego. Siła poszczególnych obrazów ukazująca przenikanie się świata realnego z tym wyśnionym, wymarzonym była naprawdę ogromna. Sceny w więziennej celi, prześladowania, cierpienia Polaków jako powtórzenie odkupienia Chrystusa - od tych obrazów trudno było oderwać wzrok. Magiczny, metaforyczny seans Teatru Wierszalin z Mickiewiczowskim Konradem w roli głównej na długo pozostanie w pamięci przemyskiej widowni.

Obsada:
w roli Konrada Rafał Gąsowski
w rolach współwięźniów:
Dariusz Matys - ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska - Pani Rollinson
Katarzyna Wolak - Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł

Mateusz Krzyżewski - Diabeł
w roli Guślarza Piotr Tomaszuk

Twórcy: inscenizacja i reżyseria - Piotr Tomaszuk, scenografia - Mateusz Kasprzak, muzyka - Jacek Hałas, wykonanie partii instrumentalnych - Adrian Jakuć-Łukaszewicz i Piotr Tomaszuk.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 93 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj