W. Weiss obrazami oprowadza po Strzyżowie
fot. www.muzeum-strzyzow.pl

Ziemia strzyżowska widziana oczami Wojciecha Weissa - taki zamysł przyświecał autorom przewodnika zatytułowanego "Wyjechałem do siostry do Strzyżowa". Pokazuje miasto i okolice z przełomu XIX/XX wieku. Ten wybitny malarz Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przyjeżdżał do Strzyżowa w latach 1899-1904 do swojej siostry, mieszkał wówczas w budynku stacji PKP. Tam powstały najciekawsze - zdaniem historyków sztuki prace artysty, w tym obrazy, rysunki i grafiki.

Polsko - angielskie przewodnik jest ilustrowany rysunkami Wojciecha Weissa. Część z nich pokazuje świat, którego już nie ma.

Książka jest częścią projektu realizowanego przez Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej dofinansowanego z pieniędzy unijnych. Można ją otrzymać bezpłatnie w Muzeum.

Trwają prace nad album prezentującym wszystkie prace Wojciecha Weissa, które powstały podczas pobytu w Strzyżowie. Projekt zakończy ogólnopolska konferencja poświęconą Wojciechowi Weissowie we wrzeniu przyszłego roku w Strzyżowie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj