Inauguracyjne spotkanie z cyklu Indeks Kultury
fot. Iwona Piętak

Diagnozowaniu stanu kultury na Podkarpaciu mają służyć coroczne spotkania z cyklu Indeks Kultury. Dzisiaj odbyła się pierwsza konferencja Indeks Kultury - Indeks Otwarcia, z udziałem pracowników instytucji kultury z naszego regionu, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Inicjatywa Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego ma umożliwić porządkowanie i popularyzację szeroko pojmowanej kultury naszego regionu, a zaproszeni eksperci będą prezentować aktualny stan wiedzy na temat problemów kultury w wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Wykład inauguracyjny pt. "Mapa kultury polskiej 2019" wygłosił dzisiaj dziennikarz i publicysta Edwin Bendyk, zajmujący się problematyką cywilizacyjną, a prelegentami byli m.in.profesorowie Maria Flis i Cezary Woźniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dyskusjach panelowych poruszono m.in. problem potrzeb społeczeństwa związanych z kulturą, kwestię wspólnotowości, a także zagrożeń, w tym ideologizacji kultury.

Robert Godek dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim powiedział nam, że kultura Podkarpacia ma swoją specyfikę wyznaczoną przez silne przywiązanie do tradycji oraz położenie geograficzne, z którego przez wieki wynikało  ścieranie się wpływów różnych kultur. To, jego zdaniem, zostanie uwzględnione w powstającej nowej strategii rozwoju województwa podkarpackiego do roku 2030.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj