W Narodowe Święto Niepodległości w Rzeszowie odsłonięty zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Okazały 8-metrowy monument przedstawia Marszałka na kasztance. Wykonawcą projektu i odlewu figury był krakowski rzeźbiarz Władysław Dudek.

Dr Dariusz Zięba prezes komitetu budowy pomnika przypomniał, że pomysł takiego upamiętnienia marszałka zrodził się jeszcze przed wojną, kiedy Józef Piłsudski został honorowym obywatelem Rzeszowa, a dzisiejszy Plac Wolności, gdzie stoi pomnik był placem jego imienia.

Zdaniem naszego gościa Józef Piłsudski był nie tylko żołnierzem ale wielką postacią niepodległej Polski. W czasie walk o niepodległość dowodził podczas ważnych bitew np. Bitwie Warszawskiej, a potem tworzył podwaliny państwa polskiego.

Budowa pomnika pochłonęła około miliona złotych. Większość pochodziła ze zbiórek i sponsorów. Duży wkład miało miasto Rzeszów i samorząd województwa podkarpackiego.

Uroczystości odsłonięcia pomnika Piłsudskiego rozpoczną się w poniedziałek o godz.10.00. Polskie Radio Rzeszów będzie je transmitować.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

4 komentarzy

 • Observator 10 Lis, 2019

  Podziękowanie za inicjatywę i zaangażowanie społeczno- patriotyczne dla Komitetu budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie na dawnym Placu jego imienia, a w szczególności dla Prezesa Pana dra Dariusz Zięby.

 • Wacław 09 Lis, 2019


  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

 • greg 09 Lis, 2019

  Z tą bitwą Warszawską to bym nie przesadzał co do wkładu Piłsudskiego, bo on de facto się wycofał z niej, a całą robotę wykonał gen. Rozwadowski.

 • Janek Niemaszek 09 Lis, 2019

  Fajno, też się cieszę na pomnik. Nie zapominajmy, nie polemizujmy jednak z faktami! Do tzw "cudu nad Wisłą" przyczynił się głównie generał Tadeusz Jordan Rozwadowski ). Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. I tu ciekawostka, podczas ekshumacji nie znaleziono Jego szczątków (sic!). Tak czy inaczej- CHWAŁA BOHATEROM!
  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj