Kolbuszowa przypomina postać swojego rodaka dra Kazimierza Skowrońskiego. Ekspozycję poświęconą nauczycielowi, regionaliście i politykowi urodzonemu i działającemu na terenie Kolbuszowej, od dziś można obejrzeć w kolbuszowskiej bibliotece.

Kazimierz Skowroński żył w latach 1907 - 1974. Był absolwentem historii  i doktorem filozofii. W czasie II wojny Światowej działał w ruchu oporu w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, organizował  tajne nauczanie. Po wojnie był dyrektorem  gimnazjum i liceum w Kolbuszowej i nauczycielem historii. W 1957 roku został wybrany posłem na Sejm PRL II kadencji. 

Działał w regionalnych stowarzyszeniach ziemi kolbuszowskiej, m.in. organizował Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury im. Juliana Goslara oraz Muzeum Regionalne Lasowiaków w Kolbuszowej. Publikował liczne prace z dziedziny historii i etnografii w prasie regionalnej.

Dokumenty i pamiątki po Kazimierzu Skowrońskim w  można oglądać do 15 stycznia w godzinach pracy kolbuszowskiej biblioteki.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 52 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj