Oskarżony o handel pigułkami gwałtu
Fot. Archiwum

Do Sądu Okręgowego w Krośnie skierowany został akt oskarżenia przeciwko Maciejowi W. oskarżonemu o handel na wielką skalę tzw. pigułkami gwałtu. Prokurator z Wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku oskarżył 42 letniego mieszkańca Podkarpacia o popełnienie łącznie 28 przestępstw. Maciej W. wraz z żoną Gretą miał się zajmować procederem od lipca 2015 r. do września 2017. Małżonkowie handlowali narkotykiem pod przykrywką prowadzonej wspólnie działalności gospodarczej w Polsce i na Słowacji.

Maciej W. przez niespełna rok ukrywał się za granicą. Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania, w czerwcu tego roku został zatrzymany. 
Mężczyzna był już karany. Został skazany za sprzedaż GBL w  Stanach Zjednoczonych na karę 20 pozbawienia wolności. Po deportowaniu do Polski, odbywał karę 8 lat więzienia.  42 latek uzyskał przedterminowe zwolnienie i w tym czasie nadal handlował pigułkami gwałtu.  Odbiorcami  narkotyku, który do celów handlowych określany był  np. jako środek czyszczący do felg, byli klienci z całego świata.  W ten sposób Maciej W. wprowadził do obrotu co najmniej tonę GBL, o wartości nie mniejszej niż milion złotych. Ilość ta umożliwiłaby przygotowanie ponad 600 tysięcy „zwykłych” porcji tego środka psychoaktywnego.

Maciejowi W. grozi 15 lat więzienia. W tej sprawie skazanych zostało już 6 osób w tym Greta W., oraz obywatele Holandii i Niemiec

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

4 komentarzy

 • Do Polak 09 Lis, 2019

  Do POLAK: widać Pan nie przeczytał komentarza ze zrozumieniem. Widać także, że swój wyrok Pan już wydał (zapewne wykreowany przez media, tak się zarządza owieczkami) dodam jeszcze, że stwierdzenie mówiące o nie należących się okolicznościach łagodzących nie ma żadnego sensu do sytuacji w przypadku gdy to Państwo jego organy zawiniły i to tych pracowników należy "osądzić" . Może komentarz Pan przeczytał, ale śmiem powiedzieć bez żadnych refleksji poparte okrutnym niesprawiedliwym wyrokowaniem.

 • PRAWDA 09 Lis, 2019

  Do POLAK: Chyba nie przeczytał Pan mojego komentarza ze zrozumieniem. Wyrokuje Pan na błędnych przekonaniach i prywatnym stosunku do "pigułki gwałtu" wykreowanego przez media, zaznaczmy, że to określenie jest bardzo szeroko i tak określa się szereg substancji które można tak wykorzystać,, nie rozpatruje Pan wcale tego, że tu nikt nie chciał popełniać przestępstwa, że rozpuszczalnik gbl jest stosowany na szeroką skalę w gospodarce. Błędy zostały popełnione odgórnie przez organy państwowe. TYLKO I WYŁĄCZNIE DLATEGO DOSZŁO DO TEJ SYTUACJI, dlatego nie mam zielonego pojęcia o jakich okolicznościach łagodzących Pan pisze. Wręcz brzmi to przekomicznie i żałośnie jak niski poziom świadomości w temacie i prawnej musi Pan posiadać. Przepraszam, ale tak to wygląda. Nikt w owej firmie nie stosował ani nie sprzedawał rozpuszczalnika jako pigułka gwałtu ani do narkotyzowania się. Nie wykazano tego tak jak u szeregu innych przedsiębiorstw których stawia się w podobny sposób w akt oskarżenia. Pan już swój "sprawiedliwy" wyrok wydał. Dlatego właśnie ta sprawa jest taka trudna i ten człowiek wrobiony raz będzie wrabiany dalej powołując się na wrobienie, sztucznie wykreowaną działalność przestępczą. Przykre.

 • Polak 08 Lis, 2019

  Nie zgadzam się z powyższym komentarzem. Za takie przestępstwo popełnione w ramach recydywy należy bezwzględnie zastosować maksymalny wymiar kary. Nie widzę tu ŻADNYCH okoliczności łagodzących.

 • PRAWDA 08 Lis, 2019

  ych ludzi się WRABIA. Nikt nie chciał zakazać GBL w 2015r, nowelizacja przeszła i nikt nic nie wiedział w tym przeciwnie MZ na miesiąc przed twierdziło, że nie są prowadzone żadne prace nad GBL. Nowela dotyczyła innej substancji z gr VIP do IIP, tyle, że nie zauważono, że pod tabelą IP jest dodatkowy zapis dotyczący także estrów owych substancji. Owe przenosiny które były jedynie dostosowaniem do przepisów miedzynarodowych ONZ gdzie takiego dodatkowego zapisu nie ma. Nikt nie zwrócił uwagi na to, że owe przenosiny mogą dotyczyć także GBL. Sam GIF który wg. przepisów miałby stać się organem właściwym apropo GBL nic o tym nie wiedział. NIKT powtarzam NIKT. Zmiana była tak zakamuflowana, że nawet zainteresowani nie wiedzieli. Kilka miesięcy po noweli (co już jest niedopuszczalne) zaczęto sprawdzać czy przypadkiem ustawa nie dotyczy uznał, że tak.....i nagle wszystkich przed zaczęto ścigać i traktować jak przestępców!!!!! Ten człowiek był pewien, że działał zgodnie z prawem!!!! Dopiero co wyszedł z więzienia bo niesłusznie skazano go tam (wrobiono prowokacją!) nie miał żadnych powodów aby łamać prawo po takim czasie rozłąki z rodziną!!! OTWÓRZCIE OCZY. ROBI WAM SIĘ WODĘ Z MÓZGU Prawo jest prawem, jeżeli państwo się pomyliło to jest winne, nie obywatel. Dzieci należy wychować należycie, wtedy będą bezpieczne. To nie wina sprzedawców, ani tych alkoholowych. Uciekł? Każdy by uciekł tracąc całkowicie zaufanie do prawa. Z USA go ledwo ściągneli, jakiś polityk i sędzia się za nim wstawił. W Polsce udało się go zwolnić bo GBL był legalny, a tu nagle niczego nie świadome państwo kilka miesięcy po noweli z 2015 uznaje, że ustawa jednak go dotyczy (i to błędnie!) (w dodatku akurat po tym jak wyszedł, a to pech!!) a teraz robicie z człowieka przestępce wylewając na niego swoje bojaźnie i niedopatrzenia własne??? Dajcie spokój w mediach nigdy nie było rzetelnych informacji. GBL wykorzystuje się w przemyśle w setkach tysięcy ton, to rozpuszczalnik. Człowiek zawsze deklarował, że wykorzystuje go w swojej firmie w sposób zgodny z przeznaczeniem. Płacił podatki, działał przestępca ;) zaraz po wyjściu wprowadza zakazaną substancję oficjalnie ;) ZERO LOGIKI. Jak kogoś interesuje to wpisując w google: TVN24 Polak sprzedawał w USA środek czyszczący. Trafił do więzienia , to pokaże się Wam artykuł z 2011r po krótce opisujący co się wtedy wydarzyło. Szkoda czł tam, a teraz tu w się niszczy życie człowieka poprzez wrabianie wtedy prowokacją , a teraz niecelową pupłapką wynikłą z niedopatrzeń organów państwowych.
  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj