Pomnik Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu odzyskuje blask
fot. W. Piasek

Dobiegają końca prace konserwatorskie przy pomniku Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu.

To jeden z najbardziej znanych symboli miasta, który został wzniesiony na tamtejszym Rynku w 1904 roku dla uczczenia 110 rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Monument przedstawiający zasłużonego w bitwie pod Racławicami kosyniera był na przestrzeni lat wielokrotnie dewastowany. Bieżące naprawy i doraźne zabiegi konserwatorskie nie zapobiegły jednak zniszczeniom powodowanym przez czynniki atmosferyczne.

W ramach aktualnie prowadzonych prac powierzchnia piaskowca oraz wapienia, z których wykonano rzeźbę, została gruntownie odczyszczona i odzyskała swój pierwotny biało-kremowy kolor. To pozwoliło nasączyć ją preparatami na bazie żywicy przez co skała ma być odporna na deszcz, wilgoć i mróz.

Prace konserwatorskie przy pomniku zakończą się przed 11 listopada. Jest to o tyle ważne, że odbywają się tam wszystkie oficjalne obchody świąt państwowych i uroczystości lokalnych.

Odrestaurowanie pomnika będzie kosztować 91 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 05 Lis, 2019

    Wreszcie pomnik Bartosz Głowackiego w Tarnobrzegu jako symbol miasta będzie miał stosowny wygląd i trwałość na przyszłe lata. Jak do tej pory na tle zrewitalizowanego obszernego Rynku zwanego "Placem" prezentował się bardzo mizernie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj