Minął rok od startu programu Polska Strefa Inwestycji. W jego ramach mielecki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu wydał 33 decyzje o wsparciu przedsiębiorców. Zadeklarowali oni poniesienie ponad 1 miliarda 700 tys. zł nakładów inwestycyjnych i utworzenie 706 nowych miejsc pracy.

Jak poinformował PAP dyrektor mieleckiego oddziału ARP Krzysztof Ślęzak, pierwszą firmą, która skorzystała z tego rodzaju pomocy był Sanok Rubber Company. Producent wyrobów gumowych głównie dla branży motoryzacyjnej zadeklarował inwestycję rzędu 70 mln zł, której celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu.

Spośród wszystkich 33 wydanych decyzji największe inwestycje na Podkarpaciu planują bądź realizują już m.in. Orlen Południe w Jedliczu o wartości 394 mln zł, Olimp Laboratories w powiecie dębickim - 151 mln zł oraz MTU Aero Engines Polska w powiecie rzeszowskim - 135 mln zł.

Ślęzak podkreślił, że Agencji zależy na inwestycjach nie tylko dużych, znanych firm, ale również tych z sektora MŚP.

- Szczególnie zabiegamy o inwestycje polskich przedsiębiorców z tego sektora. Tu przykładów mamy wiele, ponieważ aż 19 z 33 wydanych decyzji o wsparciu dotyczy takich firm. Warto przywołać takie projekty jak np. mikrofirmy ZEG-MED, rozwijającej działalność w produkcji układów przepływowych dla medycyny lub Safiro Nutrition produkującej taurynę – wymienił.

Ślęzak zaznaczył, że ARP pozyskuje nowych inwestorów nie tylko dzięki możliwości uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego. Agencja ma bowiem w planach budowę trzech hal produkcyjno-magazynowych, które powstaną w Zaczerniu koło Rzeszowa oraz w Mielcu i Krośnie.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji zmieniła zasady przyznawania zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców, dając możliwość inwestowania w dowolnym miejscu na terenie całego kraju, a nie - jak dotychczas - jedynie na terenach objętych specjalną strefą ekonomiczną.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj