W Tarnobrzegu znów będą zbierać na renowację zabytowej nekropolii
fot. W.Piasek

Od 22 lat prowadzone są w Tarnobrzegu kwesty na rzecz ratowania zabytkowej nekropolii w najstarszej dzielnicy miasta Miechocinie.

Inicjatorem tej akcji jest Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne. Dzięki corocznym zbiórkom XVIII wieczny cmentarz na Piaskach został podniesiony z ruin. Pierwsze prace polegały na rekonstrukcji muru okalającego nekropolię oraz gruntownej odbudowie cmentarnej kaplicy. W kolejnych latach przeprowadzono renowację 20 najcenniejszych pod względem artystycznym nagrobków. Drugie tyle czeka na zabiegi konserwatorskie, które będą finansowane również z tegorocznej kwesty. Łączna kwota zebranych dotychczas pieniędzy to niespełna 250 tys.zł.

Zbiórkę 1 listopada poprowadzi 50 wolontariuszy przy bramach tarnobrzeskich cmentarzy: parafialnego ojców Dominikanów, wojennego przy ulicy Targowej i parafialnego w Miechocinie.

Z kolei 2 listopada po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat na zabytkowej nekropolii zostanie odprawione nabożeństwo za dusze zmarłych.

Po zakończeniu mszy młodzież z tarnobrzeskich szkół zaprezentuje tam program artystyczny nawiązujący do czasu i miejsca uroczystości.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj