Adam Sidor: Podstawą bezpieczeństwa żywieniowego jest zachowanie zasad higieny
fot. mm

Trwa dochodzenie epidemiologiczne dotyczące ubiegłotygodniowego zbiorowego zatrucia pokarmowego w sanockim przedszkolu. Jutro powinny być znane wyniki badań żywności, następnie specjaliści będą ustalać czy nosicielem bakterii był człowiek.

Podkarpacki inspektor sanitarny Adam Sidor powiedział na naszej antenie, że dochodzenie musi być długie, tylko wtedy można jednoznacznie określić co lub kto był źródłem zatrucia. Co pomo4że zapobiec podobnym sytuacjom w innych placówkach. Po środowym zatruciu w szpitalu wciąż przebywają 22 osoby, 60 ma jeszcze lekkie problemy jelitowo-żołądkowe.

Podkarpacki inspektor sanitarny przypomniał, że podstawą bezpieczeństwa żywieniowego jest bezwzględne zachowanie zasad higieny, przede wszystkim mycie rąk. I obowiązkiem pracodawcy jest dopilnowanie, by te przepisy były przestrzegane.

Te zasady są ujęte w kodeksie dobrej praktyki higienicznej, który obejmuje stan zdrowia personelu, w tym orzecznictwo lekarskie i nadzór środowiskowy pracodawcy. Ten ostatni jest bardzo istotny bo orzecznictwo lekarskie wymagane jest tylko przy przyjęciu do pracy.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna sprawuje kontrole nad wykonaniem tych zaleceń. Podkarpacki Sanepid kontroluje w ten sposób ponad 20 tys. placówek, gdzie prowadzone jest zbiorowe żywienie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj