Sadzili Krokusy by przypomnieć o zamordowanych dzieciach
fot. WIMBP

Skwer obok głównej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie został dziś obsadzony cebulkami żółtych krokusów. 30 cebulek posadzili uczniowie rzeszowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, a zarazem czytelnicy Biblioteki. W ten sposób młodzi ludzie przyłączyli się do międzynarodowego projektu "KROKUS - ocalić od zapomnienia”, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland.

Krokusy sadzi się jesienią dla upamiętnienia półtora miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasie Holocaustu i tysiąca innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Kwiaty zakwitają na przełomie stycznia i lutego, w okolicach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, przypadającego 27 stycznia.

Od wielu lat polskim koordynatorem projektu jest Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, które przysyła do zgłoszonych instytucji cebulki żółtych krokusów.

Sadzenie krokusów w Rzeszowie poprzedziła lekcja biblioteczna w Filii biblioteki publicznej nr 6 o Irenie Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej niosła pomoc Żydom.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj