Żołnierze antykomunistycznego podziemia upamiętnieni na Scenie Teatralnej PRR
fot. A. Kutrzeba

"Czemu mnie o Was w szkole nie uczyli?" - to tytuł wydarzenia słowno-muzycznego, zaprezentowanego w niedzielę przez Scenę Teatralną Polskiego Radia Rzeszów.

Słuchacze i widzowie zgromadzeni w Studiu Koncertowym usłyszeli i zobaczyli spektakl, który powstał dla upamiętnienia żołnierzy niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia, którzy wystąpili przeciw sowietyzacji oraz podporządkowaniu Polski ZSRR.

W warstwie słownej widowiska można było usłyszeć fragmenty zapisków, pamiętników działaczy i żołnierzy walczących z siłami wschodniego agresora. Byli wśród nich m.in: Łukasz Ciepliński, Zdzisław Broński, Rotmistrz Witold Pilecki. Całości dopełnią fragmenty dzieł literackich i prezentacje multimedialne korespondujące z opisywaną rzeczywistością. Materiały archiwalne poświęcone są, jak nazywała ich propaganda PRL - "wrogom ludu" i "bandom reakcyjnego podziemia".

- Wszyscy szukamy w życiu sensu. Są pewne rzeczy, które są po pierwsze ponadczasowe, a po drugie ważniejsze od wszystkiego. To wartości, dla których warto oddać życie. Żołnierze, o których opowiadamy nie mogli inaczej, bo gdyby robili inaczej, zaprzeczyliby sobie samym - mówi Dariusz Kowalski, reżyser widowiska.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj