Marta Pietras-Eichberger o słabnącej ONZ
Fot. jj

Dziś Dzień Narodów Zjednoczonych, święto obchodzone 24 października w rocznicę wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. Zdaniem dr Marty Pietras-Eichberger eksperta prawa międzynarodowego z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej - ONZ jest coraz  mniej skuteczna. Przyczyną są konflikty pomiędzy stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa, jedynego organu ONZ, który wydaje rezolucje prawnie wiążące państwa. Tymczasem każdy  z jej członków - Chiny, Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania i Francja  może zablokować rezolucje, które mogłyby zapobiec  wielu krwawym konfliktom w świecie. I tak się dzieje obecnie w przypadku ataku Turcji na kurdyjską część Syrii - uważa dr Marta Pietras-Eichberger.  

Gość Polskiego Radia Rzeszów twierdzi, że są propozycje reformy, by ONZ wyszła z tego impasu. Chodzi m.in o to by veto mogli zgłaszać co najmniej dwaj stali członkowie  Rada  Bezpieczeństwa. 

W grudniu Polsce kończy się dwuletnia kadencja jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. W tym czasie nasz kraj domagał się wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, byliśmy rzecznikiem Ukrainy w kwestii aneksji Krymu oraz  występowaliśmy w obronie praw dzieci i angażowaniu ich w konflikty zbrojne.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 24 Paź, 2019

    ONZ to organizacja, która nic nie może. Gmach urzędników. Logiczne i mądre rezolucje i wnoski śa negowane przez mocnych. Opanowana przez lewaków i liberałów. Zajmuje się wrogą normalnemu człowiekowi ideologią typu aboprcja i in.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj