Entomolog T.Olbrycht o pojawiających się na Podkarpaciu nowych owadach
fot. ak

W ciągu ostatnich lat w naszym kraju i regionie pojawiło się wiele nowych inwazyjnych gatunków owadów zauważą dr inż. Tomasz Olbrycht entomolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Teraz atakują nas azjatyckie biedronki, które potrafią w ciągu roku wydać kilka pokoleń i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek siedmiokropek i dwukropek.

Nasz gość dodaje, że duże szkody powoduje też ćma bukszpanowa która pojawiła się na Podkarpaciu w 2016 roku i poczyniła ogromne spustoszenie wśród nasadzeń bukszpanów. Rzeszowski naukowiec zauważa, że na inwazyjne gatunki owadów należy reagować błyskawicznie bowiem wciąż brak oficjalnie zarejestrowanego preparatu na ćmę bukszpanową powoduje masowe ginięcie tych krzewów.

Zdaniem doktora Olbrychta bacznie należy obserwować tez pluskwiaka o nazwie wtyk amerykański, który jest już na Podkarpaciu i może zagrażać drzewostanom leśnym głównie sosnowym i jodłowym.

Przyczynami pojawiania się nowych gatunków jest zdaniem gościa Radia Rzeszów głównie przenoszenie osobników obcych owadów podczas transportu oraz zmiany klimatyczne które sprzyjają ich zadomowieniu w naszym środowisku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj