P. Grześ o zmianach zasad kontroli kierowców
fot. ak

Uwaga kierowcy, zmienią się zasady kontroli, policja dostanie nowe prawa i obowiązki.

Znowelizowane przepisy mają ułatwić funkcjonariuszom pracę i sprawić, że podczas kontroli drogowej będą czuli się bezpieczniej - powiedział na naszej antenie Paweł Grześ z wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej policji w Rzeszowie. Zmiany mają spowodować również podniesienie statusu policjanta.

Nowelizacja zakłada m.in, że patrol policjanci będą mogli przeprowadzić kontrolę w miejscu, gdzie postój jest zabroniony. Jeśli policjant zauważy jakiekolwiek wykroczenie, będzie mógł zatrzymać auto do kontroli na chodniku czy zatoczce autobusowej. Warunek jest tylko taki, że funkcjonariusze nie mogą stwarzać zagrożenia w ruchu.

Podczas każdej kontroli funkcjonariusz będzie mógł zajrzeć do samochodu i zapisać przebieg licznika. Po wezwaniu do zatrzymania się, kierowca musi poczekać aż podejdzie do niego policjant i wyda konkretne polecenie. Jeśli kierowca nie będzie trzymał rąk na kierownicy, czy nieproszony wysiądzie z samochodu dostanie 500 zł mandatu.

Zmiany wejdą w życie 7 listopada.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

4 komentarzy

 • Michał 21 Paź, 2019

  Nie rozumiem tylko dlaczego nie będę mógł prosić o wylegitymowanie się policjanta, skoro ja mam taki obowiązek to powinno to działać w dwie strony.

 • Polak 18 Paź, 2019

  Państwo kościelne już mamy, za chwile będzie policyjne.

 • Observator 18 Paź, 2019

  Do czego my dążymy. Status policjanta załatwiony, a gdzie w takim razie jest status obywatela i kierowcy.. Ręce na kierownicy a następny etap to chyba ręce do góry lub do obrączek zamykanych. Zatrzymanie w każdym miejscu nawet niedozwolonym, a co z porządkiem i płynnością ruchu. Czy nie lepszym byłoby posługiwanie się kamerami?

 • Monika 18 Paź, 2019

  Czy ktos zapytal jak ja sie bede czuc jako obywatel , osoba kontrolowana.Bo mam wrazenie ze poczuje sie jak kryminalista zadnego ruchu , rece na kierownicy .A jak mi dziecko zacznie plakac w aucie??No i niech mi ktos wytlumaczy po co im stan licznika bo tracsa mi tu juz nadmierna inwigilacja

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj