Zmiany w samorządach i Urzędzie Wojewódzkim po wyborach
Fot. jj

Przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i radni, którzy w niedzielnych wyborach zostali wybrani do parlamentu muszą zrezygnować z dotychczasowych funkcji. Spośród 26 posłów którzy będą reprezentować Podkarpacie w Sejmie 9 to debiutanci.

Wśród nich jest m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jeżeli przyjmie mandat poselski, nastąpią zmiany na tym stanowisku. Konstytucja zabrania łączenia zatrudnienia w administracji rządowej z pracą posła. Wojewoda ma 14 dni na rezygnację ze stanowiska - w przeciwnym razie straci mandat i otrzyma go pierwsza osoba z największą liczbą głosów która nie weszła do Sejmu z listy PIS w okręgu rzeszowsko tarnobrzeskim. 

Do Sejmu dostała się także Maria Kurowska, która startowała z list PIS w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Jest ona członkiem zarządu województwa i radną sejmiku. W tym przypadku mandat radnej wygasa automatycznie. Nowego kandydata na członka zarządu zgłasza marszałek województwa a o wyborze decydują sejmikowi radni.

Zmiany będą także w powiecie jarosławskim, bo dotychczasowy starosta Tadeusz Chrzan został posłem. W tym przypadku nowego starostę wybiorą radni powiatu.

Nowa radna będzie też w Rzeszowie. Mandat poselski zdobył Wiesław Buz wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Kolejną osobą z listy Rozwoju Rzeszowa, która otrzymała największa liczbę głosów podczas wyborów samorządowych jest Ewelina Fijołek. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 28 Lut, 2020
  Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Rzeszowa
  Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Rzeszowa
  Już po raz 25 ulicami Rzeszowa przejdą uczestnicy Drogi Krzyżowej.    Nabożeństwo rozpocznie się dziś o 18 przy krzyżu –...
 • 28 Lut, 2020
  Potrącenie pieszego w Buszkowicach
  Potrącenie pieszego w Buszkowicach
  Policjanci ustalają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w miejscowości Buszkowice w powiecie przemyskim. Około godz. 8:00 kierująca oplem potrąciła tam...
 • 28 Lut, 2020
  Pomogą bezrobotnym w samozatrudnieniu
  Pomogą bezrobotnym w samozatrudnieniu
  90 bezrobotnych mieszkańców Krosna, Jedlicza i Korczyny będzie mogło założyć własny biznes, dzięki programowi rewitalizacji miasta. To propozycja dla kobiet...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj