Zakład karny w Chmielowie koło Tarnobrzega zostanie powiększony
Fot. Wanda Piasek

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister tego resortu Marcin Warchoł odwiedzili Zakład Karny w Chmielowie, koło Tarnobrzega. Powstaje tam najnowocześniejszy w Polsce kompleks readaptacji dla skazanych kobiet. Projekt kompleksu zakłada budowę pawilonu mieszkalnego dla około 250 kobiet oraz hali produkcyjnej umożliwiającej im podjęcie pracy i zdobywanie zawodu. Kolejny obiekt to tak zwany "dom przejściowy" zapewniający warunki zbliżone do życia na wolności. Chodzi o przygotowanie osadzonych do integracji ze społeczeństwem po odbyciu wyroku.

Wiceminister Warchoł powiedział, że lokalizacja tej inwestycji nie jest przypadkowa ponieważ w tamtejszym Zakładzie Karnym - aktualnie dla mężczyzn - pracuje aż 85 proc. skazanych, z czego połowa otrzymuje wynagrodzenie. Ideą planowanego w Chmielowie przedsięwzięcia jest resocjalizacja poprzez pracę oraz przygotowanie osadzonych kobiet do późniejszej integracji ze społeczeństwem - podkreślał Marcin Warchoł.

Z kolei szef polskiego więziennictwa generał Jacek Kitliński poinformował, że docelowo Zakład Karny w Chmielowie będzie zasiedlony wyłącznie przez kobiety.

Innowacyjny kompleks ma tam powstać w ciągu dwóch lat, jego budowa rozpocznie się na początku przyszłego roku i wyniesie 67 mln zł.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj