Watermaster nad rzeszowskim Zalewem. Rusza odmulanie zbiornika
fot. A. Kutrzeba

Ruszyły prace przy odmulaniu rzeszowskiego Zalewu na Wisłoku.

Wczoraj (5.10), przed południem tuż za Mostem Karpackim (Zaporą) miał miejsce rozładunek watermastera - maszyny, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie dna zbiornika. Ma ona za zadanie usunięcie zakrzaczeń, pni i innych większych przeszkód. W następnym tygodniu do pracy dołączy kolejna maszyna - refluer, czyli pływająca pompa wodna. Urządzenie to ma połączone ze sobą 12-metrowe rury, tworzące rurociąg przymocowany do rufy. Całość unosi się na specjalnych pływakach. Refluer będzie miał za zadanie oczyścić dno z mułu, który - wydobyty- bezpośrednio trafi na podstawione barki.

Szacuje się ze do wydobycia jest około 700 tysięcy metrów sześciennych mułu. Będzie on składowany na około 2-hektarowym terenie na prawym brzegu Zalewu, gdzie po przesuszeniu będzie przeładowywany na ciężarówki i wywożony.

Prace zostały podzielone na dwa etapy: pierwszy obejmujący tereny od zapory do Lisiej Góry i drugi - obszar powyżej Lisiej Góry - objęty obszarem Natura 2000. 

Prace mają się zacząć jeszcze w tym miesiącu, a za realizację odpowiedzialne jest Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie. Odmulanie rzeszowskiego zalewu powinno się zakończyć w 2023, a jego całkowity koszt to prawie 49 milionów złotych. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj